Belediye başkan adaylarının çevre politikası

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, seçim yarışında olan tüm belediye başkan adaylarına çağrı yaparak, çevre politikalarını açıklamasını istedi.

Gerçekten de çok isabetli bir çağrı...

Çevre bu ülkede ihmal ediliyor, hatta en ihmal edilen şey çevredir.

Örneğin çevre kirliliği ve çevrenin katledilmesi bu ülkenin büyük sorunlarıdır…

Elbette “çevre” yalnızca yerel yönetimlerin sorunu değildir, hükümetlerin de sorumluluğu içindedir ama birçok belediye bu konuda yetersiz kaldığı için, çağrının onlara yapılması yerindedir.

Evet, tüm adayların öncelikle çevre politikalarını açıklaması şarttır.

Gelmiş geçmiş hükümetler ve yerel yönetimler bu konuda görevini yapsaydı, bugün bu kadar çok çevreyi, çevre kirliliğini, çevre katliamlarını konuşuyor olmazdık.

Çok az belediye çevre konusunda hassastır…

Tertemiz kentler, köyler herkesin hakkıdır.

Yeşilin katledilmediği, derelerin, tepelerin inşaatla doldurulmadığı, denizlere lağım akıtılmayan, doğaya, etrafa çöp dökülmeyen kentler ve dolayısıyla bir ülke talep ediyoruz.

Temiz bir ülkemiz olmadığı için üzülüyoruz, pırıl pırıl bir ülke istiyoruz.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Dt. Teksen Köroğlu, yaptığı açıklamada,

halkın, “sağlıklı şehirler” özlemini gerçekleştirmenin, belediyelerin asli görevleri olduğuna dikkat çekti.

24 Haziran’da yapılacak belediye seçimleri öncesinde, başkan adayları ve meclis üyelerinin bu konudaki plan ve programlarını açıklaması gerektiğini söyleyen Köroğlu, “Belediyelerin daha iyiye gitmesi, Kıbrıs Türk halkının da iyiye gitmesini sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Teksen Köroğlu’na biz de katılıyoruz…

Belediye dendi mi “çalışanlarının maaşını ödemekte zorlanan, yatırımlarını yapamayan, tek amacı maaşları denkleştirmek olan, asli görevlerini yapamayan yönetimler” aklımıza gelmesini istemiyoruz.

Belediyecilik, çalışanına maaş biriktirmeye uğraşılan bir iş olmamalı.

Belediyeler, halkının mutluluğu için fark yaratan, ona huzur içinde yaşayacağı ortamlar yaratan yönetimlerden oluşmalıdır.

Yalnızca başkan adayları değil, belediye meclis üyesi adaylarının da çevre ile ilgili plan ve programlarını açıklaması gerekmektedir.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Dt. Teksen Köroğlu, yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarının, daha da önemlisi, temel varlık nedenlerinin, insan yaşamı ve insan yaşamının kalitesinin iyileştirilmesiyle ilgili olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yerel yönetimler dışarıda bırakılarak, çevrenin, insan sağlığının korunması ve geliştirilmesi mümkün değildir. Çevre sorunlarının çevre kirliliğinin başlıca nedeni olan insan etkinliklerinin büyük bir çoğunluğu, belediyelerin yetki sınırları içinde, ya belediyelerin izni ve denetimi altında, ya da doğrudan doğruya belediyelerce gerçekleştirilmektedir.”

Tabipler Birliği’nin uyarıları yerindedir.

Bir belediye başkanı çevre konusunda başarısızsa, aslında tümden başarısız demektir.

Çevre, bir kent için her şeydir…

Çevre iyi olursa, bir kentte sağlık var, düzen var, huzur var, rahat yaşam var demektir.

 

YORUM EKLE