Belediyeler neden batıyor?

Yenierenköy Belediyesi’nin kapısına kilit vuruldu ve belediye başkan vekili ile belediye meclis üyeleri istifa etti. Bildiğiniz gibi Yenierenköy Belediyesi’nin seçilmiş başkanı da daha önce istifa etmişti. Çalışanlar beş aydır maaş alamıyor. “Çalışanlar beş aydır maaş alamıyor” diyoruz ama daha önce de çalışanlar belirli aralıklarda sorunlar yaşadı. Yenierenköy Belediyesi’nde sorunlar dünkü bugünkü değil, uzun süredir çalışanlar sorun yaşıyor ve halka düzgün belediye hizmeti verilemiyor.

Belediye çalışanları ve köylüler öfkeli... Hatta bu öfke belediye başkan vekili ile belediye meclis üyelerine yöneldi. Zaten bu nedenle toplu istifa kaçınılmaz oldu. Çalışanların psikolojisi bozuldu, yaşadıkları sıkıntılar canlarına tak etti.

Hatırlayacaksınız, Lefkoşa Belediyesi’nde de benzer sorunlar yaşanmıştı. Belediye maaş ödeyemez, yükümlülüklerini yerine getiremez, yani çalışamaz duruma gelmişti. Kent çöp yığınlarıyla kaplanmıştı. Lefkoşa gibi çok acı bir örnek karşımızdayken, bundan ders alınmadı, başka belediyeler de zorluklar yaşamaya devam etti. Bugün Yenierenköy Belediyesi’ni konuşuyoruz ama daha birçok belediye zorda. Lapta Belediyesi ile Esentepe Belediyesi’nin de maaş ödemekte zorlandıkları haberleri geliyor.

Belediyeler neden batıyor? Çok fazla nedeni var ancak partizanca istihdamlar ve ekonomik akıldan yoksun icraatlar en büyük nedenlerdir. Birçok belediyenin hedefi, şişirilmiş personel kadrosunu ödeyebilmektir. Birkaç belediyeyi ayırın, diğerleri “personel maaşını nasıl öderimin” peşinde. Düşünün, bir belediye halka hizmet için mi çaba harcar yoksa personel maaşı ödemek için mi? Ortadaki tuhaflığı görebiliyor musunuz?

Evet bazı belediyelerin, kentin konumu gereği gelirleri daha fazladır. Yani bir anlamda “şanslı belediyeler” vardır. Bölgesinde işletmeler, oteller, fabrikalar olmayan, fazla inşaat bulunmayan belediyelerin geliri elbette de daha azdır. Baktığınız zaman belediyeler arasında haksız rekabet varmış gibi görünebilir, o nedenle tüm gelirlerin bir havuzda birleşmesi ve öyle dağılması teklifleri de yapılıyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey vardır ki, kazancı fazla olan belediyelerin o kazanç elde ettiği, nüfus, geniş coğrafya, fabrika, işletme için de harcayacağı efor ve masraf daha fazladır. Fazla gelir elde eden belediyenin gideri de fazladır. Fazla geliri olmayan belediyenin illa ki batması mı gerekmektedir? Belediyeler gelirine göre harcama yapmalı, gelirine göre personel istihdam etmelidir. Ekonomik akıldan yoksun işler yapılmamalıdır.

Belediyelere köyler bağlanırken, belediyelerin gücü dikkate alınmalı, o köylere hizmet verip veremeyeceği dikkate alınmalıdır. Belediyelere köyler bağlandı diye, belediye başkanları kendilerini illa ki oralardan istihdam yapmak zorunda hissetmemelidir.

Belediyeleri batıran başkanlardan hesap sorulmalıdır, yaptıkları kimsenin yanına kalmamalıdır. Bir kere belediyeler daha sık denetlenmelidir. Personelin özlük hakkı yatırımlarının ve vergi borcunun birikmesine fırsat verilmemelidir.

Evet Belediyeler Yasası’nda bir değişiklik yapıldı ama iş işten de geçti. Belediyeler ödenmesi mümkün görülmeyen milyonlarca borcun altındadır. Borçların iki yıl ertelenmesi belki bir rahatlama sağlayacak, bazı belediyeler için ödeme yönünde planlama yapılmasına fırsat tanıyacaktır ama bazı belediyeler için hiçbir şey fark etmeyecek, önlerinde yine dağ gibi borç duracak.

Belediyeler hükümetten, devlet katkısının yanı sıra borçlarını da ödemesini ya da silmesini bekliyor. Partizanca batırılan bir belediyenin borcunu devletin ödemesi ya da borcu silmesi (ki her ikisi de devlet ödesin demektir) hem adaletli değil hem de ekonomik akla aykırıdır.

Peki ne yapılmalıdır? Bir şekilde belediyelere gelir sağlanmalı, söz konusu belediyelerin borcunun ödenmesi için sıkı yaptırımlar getirilmesi gerekmektedir. Aşırı personel yükünü azaltmak için kimsenin mağdur olmayacağı, personelin başka yerlere aktarılması gibi bazı tedbirler düşünülmelidir.

Tabii ki belediyelerin birleştirilmesi yeniden gündeme getirilmelidir. Küçük küçük belediyelerin büyük büyük borçlar yaratmasının önüne geçilmelidir. Erken genel seçim nedeniyle belediyelerin birleştirilerek, sayılarının azaltılması yeniden gündeme getirilmelidir. Yeni hükümet, belediyeleri sıkı denetim altında tutmalıdır. Hükümetin belediyelerle ilgili kurtuluş formülünü merakla bekliyoruz

YORUM EKLE