Belediyelerin zor durumu

Belediyeler sıkıntı içinde, üstelik yıllar geçtikçe daha iyi olacağına durum kötüleşiyor.

Yıllarca yapılan yanlışlar, belediyeleri çok zor durumda bıraktı, çok azı sorunsuzdur.

Bulunduğu bölge itibarıyla fazla geliri bulunmayan belediyeler birleştirilemedi, küçük küçük belediyeler büyük sıkıntılar içinde.

Belediyeler yıllarca partizanca istihdamlar, partizanca icraatlar yaptı.

İleriyi düşünmeyen belediye başkanları, partizanca icatlarla, yanlış işlerle, illa ki de aşırı, gereksiz istihdamla iflasa doğru koştu.

Bugün birçok belediye hem halka hizmet veremiyor hem de çalışanlarını ödeyemez durumda.

Belediyelere, geçmişten gelen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarını ödemeye başlamaları için verilen ek sürenin dolmasına 3 ay kalırken, borçlar da gecikme faiziyle birlikte katlanarak artmaya devam ediyor.

Bir önlem alınmaması durumunda, geçmişe dönük prim borçlarının taksitleri için katkı payından kesinti yapılacak bu 17 belediyenin, kesintinin başlayacağı Ocak 2020’den sonra maaş ödeyemeyecek duruma düşme olasılığı çok yüksek.

Çünkü 17 belediyenin 350 milyon TL’ye yakın birikmiş sigorta ve ihtiyat sandığı prim borcu var. Bunların yaklaşık 148 milyon TL’si de gecikme zamlarından oluşuyor.

Akdoğan, Beyarmudu, Büyükkonuk, Çatalköy, Dipkarpaz, Esentepe, Geçitkale, İnönü, Lapta, Lefke, Lefkoşa, Mehmetçik, Paşaköy, Serdarlı, Vadili, Yeni Boğaziçi ve Yeni Erenköy Belediyeleri’nin İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalar Daireleri’ne yüklü miktarda prim borcu bulunuyor.

17 belediyenin İhtiyat Sandığı Dairesi’ne olan 142 milyon 953 bin 329.93 TL’lik prim borcunun 94 milyon 833 bin 480.86 TL’si ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan 111 milyon 162 bin 036.48 TL’lik borcun da 53 milyon 69 bin 839.61 TL’si gecikme zamlarından kaynaklanıyor.

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, hükümet yetkililerine çağrı yaptı ve gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istedi.

Yalınkaya ayrıca, bu 17 belediyenin prim borcunu devletin ödemesi ve daha sonra belediyeleri taksitlendirerek bu parayı geri alması önerisinde bulundu. Yalınkaya, böylece belediyelerin üzerindeki gecikme zammı yükünün ortadan kalkacağını anlattı.

Yalınkaya, Sayıştay raporlarının ortada olduğunu ve şu anda denetlenen birçok belediyenin bulunduğunu belirtti. Bunların yargıya taşınması gerektiğine işaret eden Yalınkaya, belediyeleri kötü yönetenlere karşı hesap sorulmasını istedi. Mustafa Yalınkaya ayrıca, bu konuda yeterli yasalar olmasına rağmen hesap sorulmadığını kaydetti.

Hükümete göre, 2019 yılı belediyeler için reform yılı olacaktı ama bu hedef tutturulamadı. 2019’un bitimine çok az bir zaman kaldı ve arzulanan reformlar yapılamadı.

Aslına bakarsanız, belediyeler de bu reforma hazır değil, hatta istekli de değil. Bir taraftan batıyorlar, diğer taraftan kimse çözüme yardımcı değil. Geçmişte durumu iyi olan bazı belediyeler de süratle batmaya doğru gidiyor.

Yasadaki değişiklikler yapılmalı, herkes reforma hazır olmalı, başta hoşa gitmeyecek durumlar da olabilir ama mutlaka belediyeler için reform gerçekleştirilmeli. Bugünkü durumun sürdürülebilir olmadığı aşikar.

YORUM EKLE

banner107

banner75