Benli 16 yılda 47 park yaparken, Devlet 47 yılda ışıklandırma yapabildi mi?

Gönyeli’ye kazandırılacak ve çok yakışacak olan ‘Kent Park’ ile ilgili geniş bilgi verilirken, köyden kente dönüşümde çok sayıda insanın alın teri, emeği, bilgisi, projesi, hayali, en önemlisi de özverisi olduğu vurgulandı. Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli konuşmasında, “Hayallerimizi gerçek yaptık, ancak heyecanımızı hiç yitirmedik. Çok çalıştık, çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Gönyeli’yi tüm altyapısı projelendirilmiş tek kent haline getirdiklerini ifade ederek, ‘makyaj’ değil, ‘dönüşüm’ istedik, ‘söz’ değil, ‘hizmet’ ürettik” diyen Başkan Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü belediyeciliğin önemine inandık, savurganlıktan uzak durduk, gereksiz istihdama hiç yeltenmedik, baskılara göğüs gerdik, ilkelerimizi korurken, standart ve kaliteyi her koşulda gözettik. Gönyeli’de yaşamak ayrıcalıktır” sözünü artık bizler değil, sürekli büyüyen kentimize kattığımız yeni dostlarımız söylüyorlar. Tüm gelişmiş ve ileri ülkeler kent parkları ile dikkat çekerler. ‘Gönyeli Kent Park’ da bu anlamda özel ve önemli bir örnek yaratacaktır.”

Bu konuda daha fazla detay vermeye gerek yok, çünkü bugün medyada okuyacak, izleyecek ve dinleyeceksiniz. Bu vesile ile benim burada üzerinde durmak istediğim husus kısaca bir mukayese olacak. Şöyle ki, Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana 47 yıl geride kalmış bulunuyor. Gönyeli Belediye Başkanı değil 47 yılda, fakat 16 yılda 46 park yaptı, 47’ncisi de Gönyeli’nin imajını daha da yükseltecek olan ‘Gönyeli Kent Park’ olacak. Kıbrıs Türk toplumunda hayal etmenin en büyük eksiklik olduğuna işaret eden Benli, “Eskidik, ama hayallerimizden vazgeçmedik” dedi. Nice sorunların hayal olduğunu, sonradan gerçeğe dönüştüğünü ifade eden Belediye Başkanı, çeşitli örnekler sıralarken, çeşmelerden içilecek su akması olduğunu belirtti, “Çeşmelerden suyu için diyen KKTC’de tek belediyeyiz” ifadesini kullandı.

Ahmet Yalçın Benli sözlerini şöyle bağladı:

“Sorunlardan güçlü olmanız gerek. Güçlü olmak sadece maddiyatla ölçülmez. Güçlü bir teşkilat yapınız olması lazım. Biz kural ve adalete inanır ve uygulamayı ona göre yaparız. Şimdi ne hizmet veriyorsak, onun daha iyisini, daha kalitelisini vermek prensibimizdir. Kent Park, Gönyeli’ye yüksek yaşam standardı getirecek olan muhteşem bir eser olacaktır.”

Ahmet Benli’yi dinledikten sonra, şöyle bir düşündüm ve kendi kendime dedim ki, 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’ndan bu güne 47 yıl geçti. Yarım yüzyıla merdiven dayandı ve son üç basamağı kaldı. 47 yılda elbette bu ülkede bir şeyler yapıldı ve oldu da! Merkezi idareler de yaptı, yerel yönetimler de! Ancak baktığımızda 47 yılda geri adımlar da, yapılmayanlar da listede oldukça kabarık. Örneğin bir elektrik konusunu hâlâ rayına oturtamadık. Halbuki 47 yılda Türkiye’nin gönderdiği paralarla neler yapılmazdı? 47 yılı boş verin, şimdi yeniden terennüm edilen ‘Serbest Bölge’ 30 yıl önce hayata geçirilmiş olsaydı, bu ülkede çok şeyler değişebilirdi.

Diyeceğimiz şu ki; merkezi yönetimi idare eden gelmiş geçmiş hükümetler, belediyecilikte Ahmet Benli’nin hızına yetişebilmiş olsaydı, pandemiye rağmen bu ülkeyi çok daha ileri noktalara taşıyabilirlerdi. Ancak ne yazık ki bunu beceremedik. Şu trafik kazalarında nice ocakların sönmesinde en önemli nedenlerden biri olan ışıklandırmayı yapabildik mi? Yollarımızı geceleri zifiri karanlıklardan kurtarabildik mi? Bu soruya verilecek yanıt bile içinde bulunulan acizliğin göstergesidir.

***

Saliha Batıhan çok sevilen bir kişiydi

Türkmenköy sakinlerinden Saliha Batıhan, Türkmenköy ve civar köylerde de sevilip sayılan bir kişiydi. Dün Türkmenköy’de son yolculuğuna uğurlandı. Sevgili eşi Ali Muhsin Batıhan, ayrıca eşinin kardeşleri ve eşleri Refiye-Dürü Aksakallı, Mütrike-Mustafa Kağansoy, Havva Batıhan, Ayşe-Hasan İmam, vefatını tüm akraba ve dostlara üzüntü ile duyurdular, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Bu arada eşinin kardeşi çocukları ve eşleri Ayten-Erol Özadalı, Ali-Emine İmam, Hale-Hüseyin Kocaismail, Ahmet-Ayşegül Aksakallı, Ahmet-Neriman İmam, Hakan Kağansoy, Mustafa İmam, Afet Aksakallı ve Emre İmam, kardeşleri ve eşleri Sevim-Ömer Üner ve çocukları, Sevgi-Emrullah Üner ve çocukları, Nevin-İsa Kartal ve çocukları, Sevgi-Hidayet Gezenler ve çocukları, Akıle-Kamil Önder ve çocukları, Necati (merhum)-Serpil Topal ve çocukları, Ayla-Levent Tokatlı, onu hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade ederek, nur içinde yatmasını dilediler.

Öte yandan K. T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkan ve Yönetim Kurulu, değerli dostları, K. T. Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz’in çok kıymetli annesi Ayten Deniz’e Tanrı’dan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı dilerken, Turizm Planlama Dairesi Müdür ve Personeli adına yayınlanan taziye mesajında da, Daire Müdürü Yusuf Örs’ün kıymetli babası Mehdioğlu Hacı Nazif Örs’e Allah’tan rahmet, ailesi ile yakınlarına başsağlığı temennisinde bulunuldu.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104