Benli'nin açıklaması / Batı ile Doğu'nun kadim hesaplaşması…

BENLİ’NİN AÇIKLAMASI: Pazar günü yayımlanan yazımda Gönyeli Belediye Bulvarı hızla gelişirken, bu gelişmenin Dereboyu’ndaki sorunları çağrıştıran olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini belirtmiştim. O yazım üzerine Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’den gelen açıklamayı paylaşıyorum:
   “Sayın Ahmet Tolgay; Gönyeli Belediye Bulvarı ile ilgili köşe yazınızı okudum. Uyarılarınıza katılıyor ve teşekkür ediyorum. Söz konusu caddedeki çift sarı şeritler Karayolları Dairesi tarafından ve bilgimiz dışında çizildi. İhtiyaçlar dikkate alınmadan ve yeterince çalışılmadan yapılan bu çizimler esnafın tepkisine de maruz kaldı. Caddenin; trafik işaretleri, yaya geçitleri, otobüs durakları, yan otoparklar, sağa sola sığınma şeritleri, cadde aydınlatması, enerji nakil hatlarının yerin altına alınması, bisiklet yolları, peyzaj ve peyzaj sulama sistemi, görme ve ortopedik engelli düzenlemeleri, yağmur suyu ağının tamamlanması ve asfalt yenileme işleri ilgili daireler ve kurumlarla yapılan uzun çalışmalarla projelendirildi. Caddenin tümden düzenlemesini hedefleyen proje ihale edildi. Yaklaşık üç milyon TL tutarındaki bu projenin ihale süreci de tamamlanarak uygulama sözleşmesi 13 Kasım tarihinde imzalandı. İnşaat için hazırlıklar tamamlandı. Ayrıca bölgenin çeşitli yerleri için otopark projesi hazırlandı. İlk uygulama Mirage Restoran civarına (Tabipler Birliği yanı) inşa edildi. Ayrıca önümüzdeki süreçte iki otopark yapımı daha planlanmaktadır. Cadde uygulamasının tamamlanmasından sonra zabıtalarımız ve polisimizle birlikte caddenin denetimini başlatacağız. Saygılarımla bilginize.
   Ahmet Y. Benli
   Gönyeli Belediye Başkanı”
   *          *             *
   BATI İLE DOĞUNUN KADİM HESAPLAŞMASI: Son Kudüs olaylarını bize bilmem kaçıncı kez anımsattığıdır ki, Batı ile Doğu arasında asırlardır gündemde olan bir savaş, hiç bitmeyen ve biteceğe de benzemeyen tarihini yazmaktadır. Haç ile hilal arasındaki bu hiç bitmeyen savaşın getirdiği yıkım da, hep Doğu’nun kaderi olmaktadır!.. Antik çağın Truva savaşından ve Haçlı Seferlerinden bu yana bu süreç Doğu kültürüne ağır bedeller ödetti. Ödenen bu ağır bedeller, Doğulu olmanın gereğiymiş gibi algılandı.
   Batılı Agamemnon, Doğu’yu temsil eden Truva’nın kahraman prensi Hektor’u öldüren ordunun komutanıydı. Yüz yıllar sonra Çanakkale’de Türklerin temsil ettiği Doğu’ya saldıran en büyük İngiliz zırhlısının adı da Agamemnon’du.
   Osmanlı’nın yıkımını tetikleyen Mondros mütarekesinin Agamemnon zırhlısında imzalanması ise asla bir rastlantı değildi.
   Fatih Sultan Mehmet, zaferle sonuçlanan Trabzon seferinden dönüşünde atını Truva topraklarına doğru sürerek “Hektor’un öcünü” aldım diye haykırmıştı.
   1922’de ise bu kez Mustafa Kemal, Başkumandanlık Meydan Savaşı’nı Yunan’a karşı kazandıktan sonra aynı tümceyi yineleyecekti: “Hektor’un öcünü aldık.”
   Doğu kültürünün güçlü hakanı Fatih’in 1453’te İstanbul’u fethinden sonra, Batılılar bir intikam seferine girişerek Malta, Sardunya ve Sicilya adalarını son derece kanlı savaşlarla Müslümanların egemenliğinden kopardılar. Bu saldırı dalgalarından İspanyol iklimindeki Endülüs de nasibini alacaktı.
   Birkaç gün önce Kudüs’ün Doğu kültürünün egemenliğinden koparılıp alınmasının 100’ncü yıldönümüydü. ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak için bu yıldönümünü seçmesi hiç kuşkusuz boşuna değildir.
   11 Aralık 1917’de İngiliz General Allenby Kudüs'e girdiğinde Haçlıların topraklardan kovan Selahattin Eyyubi'nin mezarının başına ayağını koyarak "İşte yeniden geldik Selahattin" demişti.
   7 Şubat 1919’da ise ayni Allenby, gösterişli bir törenle işgal altındaki İstanbul'a gelir. İngiliz egemenliğini Anadolu’ya taşımak adına hazırladığı buyruğu ayağına çağırdığı Osmanlı Dışişleri Nazırı’na yazdırır.
   Allenby’nino emperyalist şovundan bir gün sonra 8 Şubat 1919’da bu kez Fransız işgal orduları başkomutanı General D’Esperey Sirkeci'den Beyoğlu'na kadar beyaz at üzerinde ve yerli Rumların coşkulu tezahüratı ile yürüdü. 1453’te o zamanki Konstantinopolis’i fetheden Osmanlı Sultanı Fatih’e gerek Allenby ve gerekse D’Esprey böyle bir kibirle karşılık veriyorlardı.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110