Berat geceniz mübarek olsun

İçinde bulunduğumuz mukaddes zaman bakımından, Allahu Teâlâ’nın rahmet ve mağfiretinin bol bol tecelli ettiği mübarek geceleri teker teker idrak ediyoruz.

Receb ayının ilk cuma gecesi olan Regaib gecesinde en değerli armağan paketlerine kavuştuk. Peygamberimizin, göklere seyahat mucizesinin gerçekleştiği Miraç gecesini bol bol namazla, bol bol ibadet ve dualarla, günahlarımızdan arınarak, çok çok sevap kazanmaya çalıştık.

Kaderdeki “yıllık program”ın yürürlüğe girdiği gece olan Berat gecesinde, inşallah beratımızı almaya çalışacağız.

Rabbimizin lütuf ve ihsanının bol bol aktığı; gönüllere nur kattığı bir geceyi yaşayacağız. İşte bu ulvi gece Berat gecemizdir. İnandığımız, güvendiğimiz, yoluna baş koyduğumuz Allah’ımızın af ve merhamet ilânıdır bu gece. O, biz günahkâr kullarına rahmet kapılarını açan Yüce Allah’tır.

Kulu olmakla şeref duyduğumuz Allah’ımız, bu gecenin hürmetine, günahlarımızı af edeceğini müjdelemektedir.

Ey Allah’ı seviyorum diyen Müslüman; borçlu olduğun kulluk vazifeni yapabiliyor musun?

Peygamberimi seviyorum diyen Müslüman, onun sünnetini, ahlâkını yaşıyor musun?

Allah’ın nimetlerini yediğin halde şükrünü yerine getiriyor musun?

Şeytan senin düşmanın olduğunu Kur’an söylüyor, sen de biliyorsun, iman gücün ile karşı koyabiliyor musun?

Cennet haktır dediğin, inandığın ve onu arzuladığın halde ona lâyık olmaya çalışıyor musun?

Cehennem de haktır diyorsun – haklı olarak – korkuyorsun, ama seni cehenneme sokacak kötülüklerden uzak durabiliyor musun?

Ölümün hak olduğunda da şüphe yok. Şu anda ölüme hazır mısın?

Kendi suçlarını düzeltip tövbe etmek varken, onun bunun ayıbıyla neden uğraşıyorsun?

Geçen yılın bu mübarek günlerinde beraber olduğun halde, ahirete göçmüş olup şu anda göremediğin bazı eşin dostun, akraba ve arkadaşlarını düşünüp kendine çeki düzen verebiliyor musun?

Hep kendin için çalıştın durdun. Bugüne kadar, kaç yetimin başını okşadın, karnını doyurdun, üstünü giydirdin? Senden sonra insanlığa hizmet edecek, malından, ilminden, neslinden ve örnek ahlâkından bir evlât kazanıp yetiştirebildin mi?

Evet, bütün bunları kendimize sorup bir durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek gün ve gecelerin şuuruna varmak demektir.

Yalvaran elleri boş çevirmeyen Allah’ın kuluyuz. Gidişimize doğru yön verelim. Yaratılış gayemiz olan ibadetlerimizi ihmâl etmeyelim. Toplum ilişkilerimize de önem verelim. Ahiretteki büyük mahkemeye kul hakkı ile düşmeyelim. Herkesi sevelim. Başkalarının doğru fikirlerine hürmet edelim. Kimseden korkmamak için, kimseyi korkutmayalım. İncinmemek için kimseyi incitmeyelim. Gönüllere taht kuralım. Hakkın rızasına giden yola varalım. Berat gecesinde beratımızı almaya çalışalım.

Bu gecenin, çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere bir şifa olması dileğiyle, hepinizin Berat Kandili’ni kutlar, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de Allah-u Tealâ tarafından affına vesile olmasını niyaz ederim.

Berat geceniz mübarek olsun, gönlünüz huzurla dolsun.

 

YORUM EKLE