‘Beş Kıtanın Paşası’ Karabelen’i anarken…

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kurucularından merhum Tümgeneral Daniş Karabelen, vefatının 40’ıncı yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) anıldı. Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği’nde yer alan törene, Karabelen’in kızı Özcan Atamert ile torunu İlknur Boray da katıldılar. Dernek adına konuşan Çetin Serez, Daniş Karabelen’in, TMT’nin kuruluşunu sağladığını söyledi.

Mücahitler Derneği Başkanı Celal Bayar, Dr. Küçük ve Denktaş’ın mücadeleleri sonrası, Karabelen’in TMT’yi kurduğunu anımsatırken, Özcan Atamert de, babasının ikinci vatanının Kıbrıs olduğunu söyledi. TMT Mücahitler Derneği’nde yer alan anma töreninde, sırasıyla Başbakan Ünal Üstel, Meclis Başkanı Zorlu Töre ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptıkları konuşmalarda, Karabelen gibilerin sayesinde başımızın dik olduğunu, mücadelelerinin yaşatılacağını vurguladılar. Tatar, geçirilen süreci özetleyerek, KKTC’ye sahip çıkılacağını kaydetti.

Karabelen Paşa, Özel Harp Dairesi, bir diğer adıyla ‘Seferberlik Tetkik Kurulu’nun başkanıydı. Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluş aşamasında, yanına aldığı Rıza Vuruşkan ve İsmail Tansu’yu gizli yollardan Kıbrıs’a yollamış ve burada halkın örgütlenmesini sağlamıştı. 17 yaşında Gazze cephesinde savaşarak askerlik hayatına başlamış, Çanakkale savaşlarında Atatürk’e bağlı olarak ‘şifre subaylığı’, Atatürk’ün yakın korumalığı ve gizli muhafızlığını yapmıştı.

Paraşüt ve komando birliklerinin kurucularından olan Karabelen1951 yılında Kore savaşına katılarak, Türk birliğinde Tugay Komutanlığı görevini yürütmüştü. Bir dönem Mersin Limanı’nda bulunan ‘Bereket’ isimli balıkçı teknesiyle defalarca Kıbrıs’a silah sevkiyatı yaptırmıştı.

Kıbrıs Türklerine karşı girişilen saldırılar sonucu, Türk halkı korku içindeydi. Özellikle 1 Nisan 1955’te, adayı Yunanistan’a ilhak etmek amacıyla kurulan EOKA’nın faaliyete geçmesiyle korku ve endişe daha da artmıştı. Buna karşı Kıbrıs Türklerinin de bir şeyler yapması gerektiği inancı yaygınlaşırken, Dr. Küçük, Denktaş ve Osman Örek’in, Ankara nezdindeki girişimleri en nihayet olumlu sonuç vermişti. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’ya, o da Daniş Karabelen’e yeşil ışık yakmıştı.

İşte bu noktada Kıbrıs’ta Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşuna yönelik adımlar atılmış, beri yandan 1960 ortak Cumhuriyetin kuruluşuyla Garanti Anlaşması da yürürlüğe girmişti. Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşları, adada olup bitenler ve ortaklık cumhuriyetine rağmen, Rumların ilhak peşinde koşmaktan vazgeçmedikleri defalarca dile getirilmiş ve Türkiye, Kıbrıs’ta durumu mercek altına almıştı.

21 Aralık 1963’te Kanlı Noel’le,’Akritas Planı’ çerçevesinde başlayan saldırılara karşı mücahitlerin direnişi, merhum Tümgeneral Daniş Karabelen Paşa’nın organize ettiği silah sevkiyatı sayesinde yapılabilmişti. Aksi halde 103 köyden atılan ve muhasara altına alınan Türk bölgeleri daha fazla direniş gösteremez, mukavemet edemezdi. Bu nedenle Kıbrıs Türk halkının ayakta kalmasını sağlayan, her türlü katkıda bulunan, yardımını esirgemeyenlere vefa borcumuz vardır. Daniş Karabelen Paşa da onlardan biridir. Kıbrıs Türkü, ata yadigârı bu topraklarda varlığının sürdürülmesi için her türlü fedakârlıktan kaçınmayanları unutmayacak, unutturmayacaktır. Onlar ister Türkiye’de olsun, ister Kıbrıs’ta veya bir başka ülkede! Örneğin Şanlı Erenköy Direnişinde bulunmak için, işini gücünü bırakarak, İngiltere’den de gelenlerin fedakârlıklarını unutabilmek mümkün müdür?

Kıbrıs konusunda ahkâm kesen bazılarının bu gerçekleri bilmesi lazım… Kıbrıs’a Rum-Yunan veya AB gözlüğüyle bakarak, gerçekleri anlayabilmenin mümkünatı yoktur.

***

Nejla Korutürk, Akdoğan’da

son yolculuğuna uğurlandı

Hayat dolu, iyilik meleği, güzel ve iyi insan Nejla Korutürk dün Akdoğan’da son yolculuğuna uğurlandı. Tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurulurken, oğlu Dinçer Korutürk, gelini Haffe Korutürk, torunları Abdullah-Şanser Korutürk ve bakıcısı Fatma hanım, yokluğuna asla alışamayacaklarını ifade ederek, nur içinde yatmasını, mekânının cennet olmasını dilediler.

Merhum Abdullah Korutürk’ün eşi olan Nejla Hanım, Akdoğan’ın sevilen simalarındandı.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104