Beyanat ekonomisi değil, icraat ekonomisi…

Başlıktaki, ‘Beyanat ekonomisi değil, icraat ekonomisi…’ ifadesi, muhalefetten birinin ifadesi değil. UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun’a ait.

Sunat Atun, UBP çatısı altında ekonomiyi bütün olarak en iyi bilen isimlerden birinden öte, en iyi bilen isimdir.

Dün KIBRIS TV’de konuğumdu.

Öncesinde de kısa bir sohbetimiz oldu.

‘UBP’ye bağlıyım, parti disiplinimi kimse sorgulayamaz’ dedikten sonra ekledi:

‘UBP, ikili koalisyonun büyük ortağıdır. Ancak her koşul altında, hiçbir şey yapılmasa da hükümeti, gözü kapalı savunmamı, kimse benden bekleyemez.’

***

Sunat Atun, kendisinin ekonomi bakanlığı yaptığı dönemde, doğru ekonomi politikalarıyla büyümede yüzde beşin üzerine çıktıklarını, 2018’de yüzde birlere düşen yıllık büyümenin, 2019’de sıfırın altında olmasının sürpriz olmaması gerektiğini de söyledi.

***

Türkiye’de Berat Albayrak’ın ekonomi ve maliyenin başına geçtikten sonraki performansını takdir ettiğini de gizlemiyor Sunat Atun.

Berat Albayrak’ın, etrafın olumsuz anlamda toz duman içinde olduğu dönemde koyduğu ekonomik hedeflere, Türkiye’nin ulaşmasını dünya çapında bir başarı örneği olarak görüyor Sunat Atun.

***

UBP ve CTP arasındaki ekonomi temelli farklılıkları da sordum.

Yüzüne anlamlı bir gülümseme yerleştikten sonra şunları söyledi:

‘UBP’nin Türkiye ile imzaladığı ekonomik ve mali işbirliği anlaşmalarına, protokollerine yıllar evvel karşı çıkan CTP ile bugünkü CTP arasında çok fark var.

UBP – HP hükümetinin altına imza attığı anlaşmaya, CTP’de çok rahat imza atardı.

Bu nedenle UBP ve CTP’nin ekonomi anlayışlarında önemli bir fark yoktur.’

Sunat Atun, bunları söylerken, satır arasına yerleştirdiği CTP’nin merkeze, UBP’nin yanına kaydığıdır.

***

İçinden geçtiğimiz dönemin ekonomik veriler bakımında çok kötü olduğunu söylüyor Sunat Atun.

Ekonomide politikasızlık olduğunu da seslendiriyor.

Bunları toparlarken de üstüne basa basa, ‘ Beyanat ekonomisi değil, icraat ekonomisi gerekir’ demekten de çekinmiyor.

Atun’a göre işsizlik rekor düzeye geldi.

Üretim hızla geriledi.

Hem ithalat hem ihracatta düşüş var.

İthalattaki düşüşü anlatırken, üretimdeki daralmanın göstergelerinden birinin de ithalattaki azalma olduğunu belirtip, ‘ İthal ürünler listesinde, imalatın girdi maddeleri de var. İmalatın azalması, sanayicinin bazı girdileri ithal etmekten vazgeçtiğinin göstergesidir. Ekonominin bütününde ciddi bir daralma var. Acı olan bu daralmayı azaltacak alternatif doğru politikalar üretilmiyor.’

***

Doğal olarak, hükümetin deneyimlerden yararlanıp yararlanmadığını da sordum.

Sunat Atun, ‘ Bu programda söylediklerimin, fazlasını grup toplantısında da söyleyip, anlatıyorum. Görüşümüz sorulsa, seve seve katkı da yaparım. Bakanlık koltuğundan kim olursa olsun, yardımcı olmak bizlerin görevidir’ dedi.

***

Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi…

Sunat Atun, düşünceyi ya da projeyi çok açık bir şekilde destekliyor. Bazılarının ortaya koyduğu iddialara rağmen, kablo bağlantısı halinde, tüm sektörleri olumsuz etkileyen pahalı elektriğin, ucuzlayacağını ifade ediyor.

Telefon Dairesine gelince… Yine görüşü net… Sunat Atun, ülkenin ulaşım alt yapısının devlet tarafından yapılması gibi, haberleşmede de fiber optik ağının, devlet kuruluşu tarafından yapılmasını ve özel sektörün karşılığını ödeyerek yararlanmasını savunuyor.

YORUM EKLE

banner107

banner75