Biden ve dünya hali

   Zaman zaman nefesler tutuldu, ‘Kim kazanacak?’ sorusu kafalarda hep dolaştı durdu. Kolay değildi ABD seçimlerinin öyle bir gecede belirlenmesi… Bizim gibi minnacık bir ülke değil ki Amerika! Onlar kadar değilse de, burada da sonucu merak eden çoktu. Hem Kuzey’de, hem de Güney’de!

   Türkiye’nin yanı sıra, Yunanistan merak etmedi mi? Ya da Çin, Rusya, İran, İsrail ve öteki ülkeler? ABD başkanlık seçimleri öteden beri yalnız Amerikan vatandaşlarını değil, fakat tüm dünyayı da ilgilendirir. Çünkü bir süper güç olarak, yeni seçilen başkanla yeni bir dönem başlar, bunun sonucu olarak da ilişkiler yeniden gözden geçirilir, önce harita üzerinde, sonra da sahada ‘şekillenmeler’ baş gösterir. Mesela ABD başkanlık seçimlerini diyebilirim ki, çok yakından takip eden birkaç ülkeden biri Rusya ve Çin ise, diğeri de Kuzey Kore’dir. Dahası İran’dır. Bu ülke için Donald Trump olsun, Joe Biden olsun fark etmez. İran’a bakış açılarında herhangi bir farklılık söz konusu olmaz. Peki;

   İran için öyle de; örneğin İsrail için, Türkiye, Yunanistan, Fransa, İngiltere ya da Meksika için fark eder mi?  Özellikle İngiltere için fark etmez. Çünkü İngiltere de ABD’nin her zaman en yakın müttefikidir.

   Her ülke gibi, ABD de öncelikle kendi çıkarlarını ön planda tutar. Bölgedeki ABD egemenliğinin devamını arzu eder. Ortadoğu’daki dengelere bir göz atar, “Afganistan’da tamam mı, devam mı?” sorusuna yanıt bulmaya çalışır. Mesela eski Başkan Trump, İsrail’e büyük jestler yaptı. Yeni Başkan Biden yapamaz mı? Niye yapmasın? 

   Rum tarafı ile Yunanistan’ın da Joe Biden’dan beklentileri olamaz mı? ABD’de değil başkan adayları, Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri de lobilere önem verir. Her ne kadar son birkaç yıldan bu yana ABD’deki Türk lobisinden de söz ediliyorsa da, Rum-Yunan-Ermeni-Musevi lobisinin ne denli etkili olduğu da bilinen bir gerçektir. Yeni Başkan Biden, Rum lider Nikos Anastasiadis’in yakın dostlarındandır. Anastasiadis’in ilk başkanlık döneminde, ABD Başkan Yardımcısı olarak davet edilmiş ve bölgeyi ziyaretinde Kıbrıs’a da uğramıştı. Anımsadığım kadarıyla Yeşil Hat’tı da yakından görme olanağı bulmuştu. Ancak Anastasiadis, Biden’in ziyaretinden bir ‘Maraş beklentisi’ vardı. Eroğlu ile Anastasiadis arasında müzakereler devam ederken, en azından Maraş’ı garantiye almayı düşünmüştü. Ama dönemin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Joe Biden’in kendisini ziyaretinde hiç oralı olmamış, Maraş’ın lafını bile etmemiş, böylelikle Anastasiadis’in beklentisi gerçekleşmemişti…

   Şimdi gerek burada, gerekse Türkiye’de Biden’ın gelmesine ilişkin epeyi yorumlar yapılıyor, değerlendirmelerde bulunuluyor. Hatta Türkiye’de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu daha şimdiden Biden’ı tebrik etti. Bu da manidar değil mi?

   Her neyse; Türk-ABD ilişkilerinde her zaman pürüzler, inişler-çıkışlar yaşandı ve yaşanmaktadır da! Bu durum birçok ülke için de geçerlidir. Ama sonuçta karşılıklı ilişkilerde kopma olmaz. İktidar sorumluluğu bunu emreder.

                                                                              ***

Emekli Büyükelçi Erol Ertugan ve Bener

Said Erkmen’in vefatı derin üzüntü yarattı

   Emekli Büyükelçilerden Erol Ertugan’ın ani bir rahatsızlık sonucu yaşama veda etmesi ailesini, Dışişleri mensuplarını ve sevenlerini yasa boğdu. Tanınmış işadamlarından Tekin Birinci’nin bacanağı olan Erol Ertugan herkes tarafından sevilen ve sayılan bir kişiydi. İyiliksever bir insandı ve hani ‘Karıncayı basmaz’ derler ya, hiçbir zaman kötülük düşünmezdi. İnsani ilişkileri mükemmeldi. Dün gözyaşlarıyla Lefkoşa’da toprağa verildi.  Çocukları Ahmet-Selen Ertugan, Yalçın-Serap Ertugan, torunları Egemen ve Erol Ertugan, sevgili aile büyüğü Ertugan’ın hiçbir zaman unutmayacaklarını ve kalplerinde yaşatacaklarını ifade ettiler, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet osun’ dediler.

   Öte yandan Işın Erkmen’in 54 yıllık can yoldaşı, emekli Müdür ve Temsilci Bener Said Erkmen’in vefatı da aynı şekilde büyük üzüntüye neden oldu. Çalışkan ve örnek bir insan olan Erkmen’in sevgili eşi Işın Hanım, evlatları Beran Erkmen Küfi- Metin Küfi, Besime Erkmen, torunları Hande ve Yasemin Küfi, Bener Feridun Erkmen, Hasan Erkmen Duba, kardeşleri Gülen Said-Turgut Akkurt ve ailesi, Ayfer Said Erkmen ve ailesi, Yılfer Said, Günfer-Sümer Erkmen ve ailesi, acılarının sonsuz olduğunu ifade ederek, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını dilediler.

   Bu arada henüz 2003 doğumlu olan Ata Hikmet’in, Hollanda’da yakalandığı hastalığa yenik düşmesi aileyi perişan etti. Derya-Rifat Hikmet, Deniz ve Mustafa Hikmet, Nahide Hasipoğlu, acılarının sonsuz olduğunu belirttiler, nur içinde yatması ve ışıklar içinde uyumasını temenni ettiler.

   Diğer yandan İnşaat Mühendisleri Odası, üyeleri Azmiye Safkan’ın annesi ve İsmail Safkan’ın anneannesi Şerif Uluboy’a Allah’tan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı diledi.

Alaş, Gözaydın ve Hasan Orhunöz

   Diğer yandan aslen Baf’lı -Kasaba- olan Alaş ailesinin değerli büyüğü, merhum Mehmet Alaş’ın eşi iyi insan Ayşe Alaş (Altan) dün sabah Lefkoşa’da sonsuzluğa uğurlandı. Kardeşleri ve eşleri Asliye Altan, İsmail Savaş-Ayfer Altan, Akşit-Hülya Altan, yeğenleri Dr. Seçil-Dr. İlker Yıldız, Sv. Damla-Av. Mert Güçlü, Mim. Sibel-Bülent Öztürk, Eylem, Hasan ve Hasan İ. Altan, yeğen çocukları Savaş ve Masal Yıldız, Eylül ve Can Öztürk, Ateş ve Güneş Güçlü, vefatını tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurdular, ‘Yattığın yer nur, mekânın cennet olsun’ dediler.

   Değirmenlik’in sevilen simalarından, iyi insan Hüseyin Fevzi Gözaydın ise dün Değirmenlik’te toprağa verildi. Sevgili eşi Fatma hanım, çocukları Bülent, Levent ve Sezer Fevzi, kardeşleri Mehmet, Feyzullah, Firdevs-İrfan Esendağlı, Sıdıka-İsmail Ulgar, yeğenleri ve torunları, acılarının sonsuz olduğunu belirttiler, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını dilediler.

   Gazimağusa’nın tanınmış isimlerinden Hasan Orhunöz de dün Mağusa’da defnedildi. Sevgili eşi Ayla hanım, evlatları Şaziye Orhunöz, Mehmet-Yeliz Orhunöz, Mehtap-Aytekin Erol, torunları Kutay-Aykut Fidansoy, Ela-Hasan Orhunöz, Feridun Arkoç, Ayla-Mehmet Erol ve tüm ailesi, Hasan Orhunöz’ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olduklarını ifade ederek, tüm dost, tanıdık ve akrabalara üzüntü ile duyurdular, ışıklar içinde uyumasını ve mekânının cennet olmasını temenni ettiler.

YORUM EKLE

banner75