Bile bile suç işleyip, ölüme koşmak

İnsanlar çoğu kez hatalı olduğunu bildiği şeyleri de yapar. Çok sayıda zararı olduğu halde sigara içmek, aşırı alkol almak, uyuşturucu kullanmak, kumar oynamak gibi… Bunların hiçbirinin insana bir faydası yok ama dünyada çok sayıda insan bu zararlıların esiri oluyor.

Aynen trafik kazalarına neden olan bazı kural ihlalleri gibi… “Cep telefonunda konuşmak”, “telefonda mesajlaşmak”, “emniyet kemeri takmamak” ve “sürat yapmak” trafik kazalarına neden olan en önemli kural ihlalleridir. İnsanlar bunların hata olduğunu biliyor ama yine de yapıyor.

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) geçmiş yıllarda yaptığı “trafik” konulu çalışmasında vatandaşların, trafikte en sık işledikleri suçların “cep telefonunda konuşmak”, “cep telefonunda mesajlaşmak”, “emniyet kemeri takmamak” ve “sürat yapmak” olduğunu belirtmesi, bugün yaşanan birçok trafik kazasının nedenlerinin itirafı niteliğindeydi. Ankete katılan insanlar bu suçları işlediğini söylüyor. Yani insanımız hatalı olduğunu bile bile kuralları ihlal ediyor.

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi trafik kazalarıyken ve ölümle, yaralanmayla sonuçlanan bu kazalar, bizden çok şeyler alıp götürüyorken, yanlışta ısrar etmek çok saçma.

CMIRS anketine 2007’de katılanların yüzde 94.06’sı trafikte tehlikeli şekilde sürat yapan bir araca sıkça rastladığını belirtti. Ankete katılanların verdiği yanıtlar, trafik sorunlarının oldukça yaygın olarak halk arasında gözlemlendiğini ve bilindiğini ortaya koydu. Ancak sorunu bilen vatandaş, maalesef kurallara uymuyor, bile bile suç işliyor.

CMIRS Direktörü Mine Yücel, trafikte işlenen suçların kanıtı niteliğinde olan anket çalışmasının üzerinden iki yıl geçtiğini ancak vatandaşların, direksiyon başında suç işlemekten geri kalmadığını söyledi. Yücel, halkın en fazla “araç kullanırken cep telefonu ile konuşma” ve “emniyet kemeri takmama” suçunu işlediğini söylediğini, ancak en sık “süratten” ceza aldığını ifade ederek, “Bu kez yetkilileri değil, vatandaşları uyarmakta fayda görüyoruz. Trafikte bile bile suç işlemek, canları yitirmemize, günlerce hastane kapılarında beklememize neden oluyor. Yaptıklarımızı gözden geçirmenin zamanıdır” dedi.

Evet, Mine Yücel’in de dediği gibi, vatandaşlarımız, hem kendi canını, hem de diğer vatandaşların hayatını tehlikeye atmamalı, kurallara uymalıdır.

Trafik kazalarının çok fazla nedeni var… Yolların bozukluğundan tutun da, araçların bakımsızlığına, ehliyet verme sistemine, denetimsizliğe kadar trafik kazalarının birçok nedeni var ama sürücü hatası ve ihmali de azımsanamayacak orandadır.

Son zamanlarda birçok kazanın, cep telefonuyla konuşmak veya mesajlaşmadan, alkollü araç kullanmaktan ve süratten olduğunu görebiliyoruz. Emniyet kemeri kullanılmadığı için de canlar gidiyor.

Tüm bunlar bir trafik kültürü oluşturamadığımızı ve halen bilinçsiz olduğumuzu gösteriyor.

Bile bile kuralları ihlal etmek, ölüme koşmak bir tür delilik olsa gerek.

Halkın bilinçlenmesi için daha fazla çalışmak ve denetimleri artırmak şart.

Vatandaşlarımızın bile bile suç işlemesini ve ölüme koşmasını engellemeliyiz.

 

YORUM EKLE

banner107

banner108