banner6

2040'tan önce bir daha olmayacak: 5 gezegen gökyüzünde buluşuyor

banner37

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars, 25-30 Mart tarihlerinde gökyüzünde hizalanacak. Bu olayın bir sonraki gerçekleşme tarihi ise 2040.

2040'tan önce bir daha olmayacak: 5 gezegen gökyüzünde buluşuyor
banner150

banner150

banner99

Mart ayının sonunda gerçekleşecek olan gezegen geçit törenini kaçırmayın. Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars, 25-30 Mart gecelerinde Ay'ın yanında bir yay oluşumunda hizalanacak.

Beş gezegeni aynı anda gözlemlemek istiyorsanız, bazı kurallara uymanız gerekiyor.

Muhtemelen bu gezegenlerden bazılarını şehirlerden görebilirsiniz. Venüs, Güneş ve Ay'dan sonra gökyüzündeki en parlak üçüncü nesne olduğu için çıplak gözle görülmesi en kolay olan gezegen olacak.

Şehirden uzak karanlık bölgeleri tercih edin

Ancak, Uranüs ve Merkür gibi bazı diğer gezegenleri görmek daha zor olabilir. Gün batımından önce şehir ışıklarından uzaklaşarak, gökyüzünün karanlık olduğu bir yere giderek gözlem yapabilirsiniz.

Gezegenlerin çoğunun çıplak gözle görülebilmesi gerekirken, Uranüs'ü görmek ve beş gezegenin tam geçişini elde etmek için muhtemelen dürbünlere, hatta bir teleskopa ihtiyacınız olacak.

Gezegenleri tanımlamanın kolay bir yolu, size her gezegenin gece gökyüzünde tam olarak nerede olduğunu gösteren Sky Tonight veya SkySafari gibi bir astronomi uygulamalarından yardım almaktır.

Güneş ufkun altına battıktan kısa bir süre sonra batıya bakın. Gökyüzünde, Güneş'in yeni battığı yerde, Jüpiter ve Merkür yan yana görünecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104