60 yıl önce bugün yola çıktı: Luna-1

banner37

İsmi Мечта (Hayal) anlamına gelen Luna-1 uzay aracı, 60 yıl önce bugün Kazakistan'daki Baykonur Üssü'nden yola çıktı. Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından üretilen Luna-1, insanlığın uzay hayalinin hayata geçirildiği ilk örneklerden.

60 yıl önce bugün yola çıktı: Luna-1
banner90
banner99

 

1950'li yıllarda uzay çalışmalarına hız veren Sovyetler Birliği (SSCB), Sputnik serisi uydularıyla elde ettiği başarıların ardından, daha ilerisinin hedeflendiği Luna (Ay) programına başlandı. 

 

Bu program kapsamında inşa edilen Luna-1'e, dönemin hayallerini yansıttığı için Мечта (Hayal) ismi verildi.

banner134
2 Ocak 1959 tarihinde Baykonur Üstünden fırlatılan ve yapısında herhangi bir itici sistem bulunmayan Luna-1, 361 kilo ağırlığındaydı.

Küre şeklinde tasarlanan araç, Ay'a iniş yapması beklendiği için üzerinde manyetometre, Geiger sayacı, sintilasyon sayacı, mikrometeorite dedektör ve Sovyet flaması bulunduruyordu.

Ancak Luna, Ay yüzeyine inemedi, 4 Ocak tarihinde Ay'ın 5995 kilometre yakınından geçerek Dünya ile Mars arasındaki güneş yörüngesine sabitlendi.

 

Güneş yörüngesine ulaşan insan yapımı ilk nesne olan Luna-1'in görevi sırasında, Ay'ın manyetik alanı olmadığı ve Güneş'ten yayılan güçlü bir güneş rüzgârı olduğu keşfi de dahil olmak üzere, Dünya'nın radyasyon kuşağı ve dış alanı hakkında bir dizi yeni bilgiye ulaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75