banner6

AB, Microsoft’un Activision’ı satın almasını onayladı

banner37

Avrupa Birliği, ABD'li teknoloji şirketi Microsoft'un bilgisayar oyun firması Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın almasına onay verdi.

AB, Microsoft’un Activision’ı satın almasını onayladı
banner150

banner150

banner99

2022’nin başlarında Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard’ı satın alma girişimi, oyun dünyasında adeta bomba etkisi yaratmıştı. Bu hamlenin ardından sektördeki diğer şirketlerin hisselerinde büyük düşüşler gözlemlenirken birçok şirket ve ülke bu anlaşma için itiraz etti. 3 adet önemli inceleme süreci başlamış oldu.

 

Uzun süredir Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD komisyonlarında süren incelemeler sonuçlara varmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık anlaşmanın özellikle bulut oyun sektöründeki rekabete büyük bir darbe vuracağına, anlaşmanın şirketlerden başka kimseye faydası olmayacağını söyleyerek satın alma işlemini onaylamamıştı.

Microsoft ile Activision Blizzard, bu karara itiraz etti. Ancak şirketler için diğer bir incelemeden sevindirici haber geldi. Avrupa Birliği (AB) komisyonu, satın alma işlemini onayladı. Onaya ilişkin yapılan açıklamada anlaşmanın hızlı şekilde büyüyen bulut oyun sektörüne zarar verebileceği ancak fakat şirketin verdiği tavizlerin antitröst endişelerini hafifletmek için yeterli olduğunu söylendi.

Microsoft ile Activision Blizzard

Microsoft’un anlaşma için sunduğu sözlerin arasında Activision oyunlarını herhangi bir bulut oyun hizmetinde oynamasına izin veren 10 yıllık bir taahhüt de yer alıyor. Ayrıca şirket, rakip akış platformlarında sunulan oyunlarının kalitesini veya içeriğini düşürmeme sözü de verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104