Aralıkta gökyüzü göz kamaştıracak

banner37

Aralıkta gökyüzü  göz kamaştıracak
banner90
banner99

2020 birçoklarımız için pek de iyi bir yıl olmadı. Ama gökyüzünü gözlemleyenler için aralık ayında gerçekleşecek nefes kesici gökyüzü gösterisi, 2020'nin karnesini bir nebze düzeltebilir.
Üstelik bunları pahalı ekipmanlar ve teleskop olmadan evinizden bile izleyebilirsiniz.

İki gezegen bir araya gelecek, en iyi göktaşı yağmurlarından biri yaşanacak ve tam Güneş tutulması izlenecek. Tek ihtiyacınız, gökyüzünün açık olması, nereye bakmanız gerektiğine ilişkin birkaç ipucu ve gerektiğinde gözünüzü koruyacak basit bir koruyucu.

Geminid (İkizler) meteor yağmuru her yıl aralık ayında gözlenen bir uzay olayı. Saatte 150'ye varan meteor 13-14 Aralık tarihlerinde izlenebilecek. İngiltere'de Greenwich Kraliyet Gözlemevi'nden gökbilimci Patricia Skelton, "Çoğu göktaşı yağmuru, Dünya'nın kuyrukluyıldızlardan arta kalan parçaların arasından geçtiği sırada oluyor. Ancak Geminids göktaşı yağmuru farklı. Bu olay, Dünya Güneş'in etrafındaki yörüngesinde ilerlerken, 3200 Phaethon adlı küçük gezegenden saçılan parçaların arasından geçmesiyle oluyor" dedi.

banner134
Göktaşları atmosfere girdikçe, farklı yönlerden gelen sarı, bazen de yeşil ya da mavi ışık çizgilerini görmeniz mümkün.
Öte yandan Güneş tutulması da yalnızca Şili ve Arjantin'den olsa da izlenebilecek. Birçok gökyüzü meraklısı bu tarihi olayı internet üzerinden de takip edebilecek.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75