banner6

BepiColombo uzay aracı Merkür yolcusu

banner37

Merkür hakkında çok az bilgiye sahibiz. Ancak artık bu durum değişecek. BepiColomco uzay aracı, Güneş’e en yakın gezegenin sırlarını keşfetmek için yola çıkmaya hazırlanıyor

BepiColombo uzay aracı Merkür yolcusu
banner151 banner143

BepiColombo’nun 2018 yılında, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı‘nın (JAXA) ortak projesi kapsamında uzaya gönderilmesi planlanıyor. Uzay aracı, "Mercury Planetary Orbiter" (MPO) ve "Mercury Magnetospheric Orbiter" (MMO) adı verilen iki uydudan oluşuyor. Araç, 2024 yılından itibaren Merkür’ü farklı mesafelerden incelemeyece başlayacak.

Şu ana dek Merkür yakınlarına iki uzay aracı gönderildi. Sonuncusu NASA’nın Messenger uzay aracıydı. Messenger, gezegen etrafında 4 bin tur attı ve 250 binden fazla fotoğraf gönderdi. 2015 yılında ise yakıtı bittiği için planlandığı gibi gezegen yüzeyine çarptı.

Merkür’e gönderilen uzay araçlarının bazı koşullara karşı dayanıklı olmaları gerekiyor. Özellikle aşırı ısı farklılıkları mühendisleri ve uzay aracını inşa edenleri zorluyor. Merkür’de yaşama uygun koşullar bulunmuyor: Güneş sadece 176 günde bir doğuyor. Yanlış okumadınız… Bu korkunç değil mi?

Merkür, çok sıcak bir gezegen ancak güneşe yakın bri gezegenden beklenecek kadar da kötü değil. Venüs, Merkür’den daha sıcak. Bunun nedeni ise Merkür’ün Venüs’ün aksine bir atmosfere sahip olmaması ve ısının tekrar geri yansıtılması. Gezegenin ısı farklılıkları -170 derece ile +425 derece arasında değişiyor

Merkür, Güneş Sistemi’nin en küçük gezegeni. Güneş’e en yakın gezegen. Güneş etrafındaki yörüngesi ise istikrarlı değil, sürekli genişliyor. Jüpiter yavaş yavaş Merkür’ü yörüngesinden çıkarıyor. Hatta çok ileride Merkür Dünya ile çarpışabilir. Ancak buna daha milyonlarca yıl var.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 15:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104