banner6

Cepte 'sessiz' zam

banner37

Ülkemizdeki iki GSM operatörü, ücretlerine yüzde 4.8 ile yüzde 53.8 arasında değişen oranlarda zam yaptı

Cepte 'sessiz' zam
banner150

banner150

banner99

Ali CANSU

Ülkemizde cep telefonu hizmeti veren GSM şirketleri KKTC Telsim (Vodafone) ve Kuzey Kıbrıs Turkcell (KKTCELL) sabit ücret ve birçok tarifeye ortalama yüzde 4.8 ile yüzde 53.8 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

İki GSM operatörü KKTC Telsim ve KKTC Turkcell’in sessiz sedasız aldıkları zam kararının, 1 Şubat’tan itibaren faturalara yansıtılacağı açıklandı.

Buna göre, 3.80 TL olan aylık sabit ücret bundan böyle 4.70 TL’ye yükseltildi. Standart tarifede aynı operatör abonesinin şebeke içi konuşma ücreti dakikası 33 kuruştan 36 kuruşa çıkartılırken, cep telefonundan sabit telefon aramalarının dakikası da 33 kuruştan 36 kuruşa yükseltildi. Sadece diğer operatörü aramada ise 42 kuruştan 41 kuruşa düşürüldü.

Ülkemizdeki bir GSM abonesinden Türkiye’deki cep telefonunu aramak için 1 Şubat’tan önce dakikasına 79 kuruş ödenirken, şimdi 87 kuruş ödenmesi gerekiyor. Türkiye’deki sabit telefon aramalarına ise dakikasına 39 kuruş yerine 41 kuruş ödenecek.

Yurt içi ve Türkiye’ye 24 kuruşa mesaj (SMS) çekilirken 1 Şubat’tan itibaren SMS’in yeni fiyatı 26 kuruşa çıktı.

Türkiye haricinde diğer ülkelere SMS ücreti de 41 kuruştan 44 kuruşa fırladı.

Kontörlü telefonlar da arttı

Faturasız kontörlü konuşmalara yansıyan yüzde 9 artışla birlikte, kontörlü konuşma ücretlerinin fiyatları da yeniden belirlendi.

Kontörlü hatlardaki şebeke içi ile ev telefonunu arama ücretleri 7.68 kontör dakikasından 8.45 kontör dakikaya yükseldi. Kontörlü cep telefonundan diğer operatörü arama ücreti ise 9.08 kontör adetten 9.21 kontör adete çıktı.

Vatandaşlar öfkeli

Her şeyin dövize endekslendiği ülkemizde, son haftalarda tüp gaz, elektrik ve benzin fiyatlarının ardından GSM şirketlerinin de ücretlere yaptıkları zamlar vatandaşı iyice öfkelendirdi.

“GSM fiyatları da mı dövize endekslendi?” diye soran vatandaşlar, GSM sektöründeki zamlara büyük tepki gösterdi. Ülkemizdeki GSM tarifelerinin Güney Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere’ye oranla çok yüksek olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, GSM sektöründe iki şirket olmasına rağmen rekabetin yaşanmadığını belirtti.

Vatandaşlar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nu rekabeti getirecek GSM’de numara taşımanın en kısa zamanda devreye girmesi için göreve davet etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104