banner6

Çin, evreni bununla dinleyecek   

banner37

Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en büyük radyo teleskobunun yapımını tamamladı.

Çin, evreni bununla dinleyecek   
banner150

banner150

banner99

Çin Uzay Ajansı tarafından ülkenin güney batısındaki Guizhou eyaletinde inşa edilen kısa adıyla FAST adlı radyo teleskobu 25 Eylül 2016 itibariyle hizmete girdi.

Fransız Liberation gazetesinin Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) dayandırdığı haberine göre, 5 yıllık bir çaba sonucunda ortaya çıkarılan teleskop, evrenin kökeninin ve uzayın başka bir yerinde yaşam olup olmadığının araştırılmasında insanlığa yeni adımlar atma olanağı sağlama potansiyeline sahip.

Tanımlanamayan garip cisimleri yakından inceleyebilecek

Teleskop sayesinde, uzay hareketlerinin gözlenebilmesi ve tanımlanamayan garip cisimlerin daha yakından incelenebilmesinin mümkün olacağı, özellikle hava hareketlerinin daha yakından incelenecek olmasının pek çok farklı verinin de ortaya çıkmasını sağlayabileceğine belirtiliyor.

Bin ışık yıl ötesini algılayabilecek

Çevre uzunluğu 1.6 kilometre olan FAST teleskobunun, bin ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedefleniyor. Teleskopun uzaydaki zayıf radyo sinyallerini tespit edeceği ifade ediliyor. Teleskop ayrıca, evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapılacak ve dünya dışı varlıkların izi aranacak.

Evreni dinleyen hassas bir kulak

Projenin başındaki isim Nan Redong ise FAST'ı şu şekilde tanımladı: "Radyo teleskop, evrenden gelen beyaz gürültü içindeki anlamlı radyo mesajlarını dinleyen hassas bir kulağa benzetilebilir. Bu, bir fırtına sırasında ateş böceğinin çıkardığı sesi ayırt etmek gibi. İyi olan bir şey ise daha tuhaf astronomik fenomenleri keşfedebileceğiniz örnekleri gözlemleme imkanına sahip olacağız."

Çapı 500 metre

Yapımı yaklaşık beş yıl süren ve 120 milyon Dolar’a mal olan devasa teleskobun çapı tam 500 metre uzunluğunda. Elekromanyetik spektrumun 10 santimle 4.3 metre arasındaki dalga boylarını inceleyebilen ve dış uzayı gözlemlemeyi amaçlayan dev aygıt bugüne kadar inşa edilen en hassas radyo teleskobu.

Pingtang şehrinde bulunan çorak bir vadide kurulan dev teleskoba en yakın yerleşim bölgesi 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Daha önceki en büyük radyo teleskobu ABD’nin Cornell Üniversitesi tarafından işletilen ve Porto Rico’da bulunan 305 metre çaplı ünlü Arecibo Teleskobu’ydu.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104