banner6

Çin şimdi de Starlink’e rakip olmak niyetinde

banner37

Amerika Birleşik Devletleri ile her alanda rekabet halinde olan Çin, şimdi de uydu sistemleri pazarında en büyük rakibinin karşısına çıkmak istiyor.

Çin şimdi de Starlink’e rakip olmak niyetinde
banner90
banner99

Çin, iddia edilen planına göre Elon Musk'ın Starlink'e karşı yarışmak ve dünya çapındaki insanlara internet hizmetleri sunmak için Düşük Dünya Yörüngesi'ne bir uydu sürüsü göndermeyi planlıyor.

"GW" kod adlı gizemli proje kapsamında yaklaşık 13.000 uydu gönderme planı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) uzay mühendisleri tarafından duyuruldu. Güney Çin Sabahı Postası (SCMP) tarafından bildirildiği üzere, Pekin'deki Uzay Mühendisliği Üniversitesi'nin bilim ekibi, "GW" takımının, yeni kurulan China Satellite Network Group Co'ya ait 12.992 uydudan oluşacağını belirtti.

SpaceX, 2027 yılına kadar 12.000 uydunun yörüngede olmasını ve sonunda 40.000 uyduya ulaşmayı beklerken, bu girişim Starlink'in mevcut yaklaşık 3.500 uydu sayısını ezerek aşmayı hedefliyor.

Çin şimdi de Starlink’e rakip olmak niyetinde

Çin, düşük Dünya yörüngesi alanını tekelleştirmek ve diğer işletmelerin veya ulusların kullanmasını engellemek istemeyişi nedeniyle bu projede bu kadar hızlı hareket etmek istiyor. Araştırmacılar, Çin'in "düşük yörüngede yer edinmesini ve Starlink'in düşük yörünge kaynaklarını aşırı önceden alma eğilimini önlemesini" istiyorlar.

Ayrıca farklı yörünge yüksekliklerinde fırsatlar ve avantajlar elde etmek, hatta Starlink'i baskılamak da istiyorlar.

China Satellite Network Group Co, SCMP raporunda belirtildiği gibi kendi takım yıldızlarını Starlink uydularını takip etmek ve belki de devre dışı bırakmak için kullanmayı umduklarını da belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104