banner6

Cinsel ilişki sırasında salınan hormonlar, maneviyatı ve Tanrı'ya olan inancı artırıyor

banner37

Duke Üniversitesi bilim adamları, cinsel ilişki sırasında vücudun salgıladığı hormonların maneviyatı ve Tanrı’ya olan inancı artırdığını öne sürdü.

Cinsel ilişki sırasında salınan hormonlar, maneviyatı ve Tanrı'ya olan inancı artırıyor
banner151 banner143

Independent’ta yer alan habere göre yapılan son araştırma oksitosin salınımının kadınlarda doğuma yardım ettiği gibi dindarlık duygusunda da bir artışa neden olduğunu ortaya koydu.

Duke Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, orta yaşlı erkeklerdeki oksitosin oranı artışının maneviyatta da artışa yol açtığını gözlemlerken, aynı etkinin bir hafta sonra da sürdüğünü ortayı çıkarttı. Placebo verilen kontrol grubunda ise maneviyatta herhangi bir artış rapor edilmedi. Hormon takviyesi yapılan deneklerin meditasyon süresince daha fazla pozitif duygu geliştirdikleri de bildirildi.

Araştırmayı yürüten sosyal psikolog Patty Van Cappallen, önceki araştırmalarda maneviyat ve meditasyonun sağlık ile mutlulukla bağı olduğunu belirtip, “Oksitosinin, vücudumuzun manevi inanışları destekleyen yollardan biri olduğunu belirledik”ifadelerini kullandı.

‘Hormon takviyesi alanlar pozitif duygular sergiledi’

Oksitosin, hipotalamusta doğal yollarla üretilirken, daha önce yapılan araştırmalar hormonun empati, güven, sosyal bağ ve fedakarlık konularında bir rolü bulunduğunu öne sürüyordu.

Araştırmaya katılıp hormon takviyesi alanlarda saygı, minnet, ilham, sevgi, umut, ilgi ve huzur gibi pozitif duygular sergiledikleri rapor edildi. Sonuçlar, maneviyattın oksitosin tarafından desteklendiğini kanıtlayan ilk deney olduğunu da gösterdi.

Yine de Cappalen, bu sonuçlarla alakalı genelleme yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Maneviyat karmaşık bir konu. Etkisinde kaldığı birçok faktör var. Buna karşın oksitosin dünyayı nasıl algıladığımızı ve neye inandığımızı etkiliyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 12:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104