banner6

Dünya’nın ilk insan yapımı kesilemez malzemesi ‘Proteus’

banner37

Dünya’nın ilk insan yapımı kesilemez malzemesi ‘Proteus’
banner151 banner143

İngiltere ve Almanya'daki araştırmacılar, dünyanın ilk insan yapımı "kesilemez" malzemesi olarak tanımladıkları bir metal geliştirdi.

‘Proteus’ adı verilen malzeme, zımpara kağıdı gibi davranan, kesilmeye çalışıldığı zaman bıçakları körelten toz oluşturarak keskin aletlerin kendi kendilerini aşındırmasına neden oluyor.

 Malzeme potansiyel olarak güvenlik kapılarından bisiklet kilitlerine kadar birçok farklı yerde kullanılabilir.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan Proteus hakkında bir makalede, malzemenin, içine seramik küreler yerleştirilmiş alüminyum metalik köpükten oluştuğunu açıklanıyor.

Bir elektrikli kesici alet bu kürelere çarptığında, etkileşim, bıçağı dakikalar içinde körelten yüksek frekanslı titreşimlere neden oluyor. Bir alet malzemeye nüfuz ettiğinde, küreler zımpara kağıdı gibi davranan ve onu daha da körelten ince seramik toz parçacıklarını serbest bırakıyor. Parçacıklar ayrıca alüminyum köpüğü doldurarak daha yoğun ve daha kezilmez hale geliyor.

Uygulanan kuvvet ne kadar büyükse Proteus o kadar güçlü hale geliyor. Bu, Proteus'un teorik olarak en keskin aletlere bile dayanabileceği anlamına gelmektedir.

Bir gösteride, araştırmacılar bir açılı taşlama, bir elektrikli matkap ve hatta bir su jeti ile Proteus'u kesmeyi denediler. Bütün takımlar denemelerine rağmen sadece yüzeyi biraz aşındırabildi. Hiçbiri başarılı olamadı.

Bilim insanları Proteus’u şimdiye kadar 2 şekil ve boyutta üretebildi: Yaklaşık 40 milimetre kalınlığında dikdörtgen plakalar ve 60  milimetre çapında silindirler.

Araştırmacılar, hammaddeleri yaygın olduğu için Proteus'un seri üretiminin mümkün olduğunu söylüyor

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 23:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104