banner6

Elon Musk iddialı konuştu: 40 yıl içinde Mars'ta Tesla fabrikası kurabiliriz

banner37

Elon Musk iddialı konuştu: 40 yıl içinde Mars'ta Tesla fabrikası kurabiliriz
banner8

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk'ın insanları Mars'a yerleştirmek için oldukça iddialı planları var. Dünyanın en zengin insanı, son olarak Kızıl Gezegen'de gelecek 40 yıl içinde otomobil üretmek istediğini açıkladı.

Tesla'nın geçen hafta Teksas’ta düzenlenen hissedarlar toplantısında konuşan 50 yaşındaki milyarder iş insanı Elon Musk, 'gezegen dışı fabrika' fikrinin yakın gelecekte gerçekleşebileceğini söyledi.

Diğer taraftan, endüstriyi uzaya ve Dünya'nın dışına koyma fikri dünyanın zenginleri için yeni bir şey değil. Temmuz ayında uzaya gerçekleştirdiği uçuşun ardından Amazon ve Blue Origin kurucusu Jeff Bezos, Dünya'yı korumak için kirletici endüstrinin uzaya taşınması gerektiğini söyledi.

Bezos, “'Tüm ağır sanayileri alıp uzaya taşımamız gerekiyor. Dünya'yı evrenin mücevheri olarak tutun. Bu güzel gezegende yaşıyoruz, uzaydan gördüğünüzde atmosferin ne kadar ince olduğunu hayal bile edemezsiniz. İçinde yaşıyoruz ve çok büyük görünüyor" demişti.

banner134

Atmosferin çok büyük olduğu için insanların ona kötü davrandığını söyleyen Bezos, "Yukarı çıkıp onu gördüğünüzde, onun ne kadar küçük ve ne kadar kırılgan olduğunu görüyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.

Elon Musk, 2026 yılına kadar insanları Mars'a yerleştirmek için için güçlü Starship roketini (Süper Ağır güçlendirici ile birlikte) inşa ediyor.

Ayrıca Musk, 2050 yılına kadar Mars'ta 1 milyon kadar insanın Kızıl Gezegeni terraform ve yaşanabilir hale getirmek için tartışmalı bir planla 'cam kubbelerde' yaşayabileceğine inandığını söyledi.

Mars'taki bir üretim tesisinin ayağa kalkıp çalışır hale gelmesinin ne kadar süreceği belli değil, ancak Musk, yeni bir fabrika inşa etmenin ve Dünya'dakiler için hacimli üretime geçmenin yaklaşık iki yıl sürdüğünü söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104