banner6

Evrenimizin şekli nasıl?

banner37

Bilim adamlarına göre, evren düz. Ancak evrenimizin düz olduğunu ve sadece bunu söyleyip bırakmak olmaz çünkü bu kadar basit değil. Bu yüzden önce bilim adamlarının “düz” ile ne demek istediklerini ve böyle bir sonuca nasıl geldiklerini araştırmalıyız.

Evrenimizin şekli nasıl?
banner99

Haber: Dr. Ali ÖVGÜN

Baryon Salınımlı Spektroskopik Araştırmalar (BOSS) teleskopu astrofizikçilere evrene yeni bir bakış açısı ve oldukça doğru bir bakış açısı kazandırdı. New Mexico’daki teleskop, yeryüzündeki 1,2 milyon galaksiyi haritalıyor ve yerlerini bir yüzde doğrulukla planlıyordu. Bu harita evrenin küçücük bir şeridini temsil ediyor ve yine de büyük bir ölçekte nasıl çalıştığını çok iyi anlatıyordu. Bu doğru ölçümle kozmologlar, evrenin uzayda ve zaman boyunca sonsuza uzanan “olağanüstü derecede düz” ve sonsuz olduğunu tespit etmeyi başardılar.

“Düz” bir evren ne demektir?

Bilim adamları evrenin düz olduğunu söylediğinde geometrik terimlerle konuşuyorlar. Bu noktada, paralel çizgiler hakkında öğrendiklerimize yani matematik dersine geri dönmenizi rica edeceğim. Öyleyse, kozmoloji uzmanlarının evrenin yuvarlak olduğunu nasıl reddedebileceklerini, Dünya’nın düz olmadığını nasıl bileceğimizi sorarak ölçeklendirelim.

Bir yol, ekvatordan doğrudan doğruya doğru iki çizgi çekmek olacaktı. Bu çizgiler paralel olarak başlayabilir, ancak sonunda kesişirler. Aralarındaki mesafe sabit kalmaz.

Evrenin üç olası geometrisinin diyagramları: kapalı, açık ve düz yukarıdan aşağıya. Kapalı evren sonlu ebattadır ve eğriliğinden dolayı, bir yönde yeterince uzak seyahat, bir başlangıç ​​noktasına geri dönecektir. Açık ve düz evrenler sonsuzdur ve sabit bir yönde seyretmek asla ve asla aynı noktaya götürmez. NASA’nın resmi ve altyazı metni yetkilisi: Gary Hinshaw

banner134

Bunu bilgimizin temelini olarak kullanarak, 1.2 milyon gözlemlenebilir galaksiden birkaçının nasıl çalıştığını gözlemlemeliyiz. Bilim insanları, gözlemlenebilir evrendeki birkaç galaksiden gelen ışığın birbirine paralel kaldığını kaydetti; Bu iki çizgi sonsuza kadar aynı kalacak.

ABD Enerji Bakanlığı’ndan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarının Fizik Bölümü üyesi David Schlegel, “Baktığımız nedenlerden biri de evrenin sonsuzluğa sahip olup olmadığı konusunda düz bir evrenin etkileri olduğudur” dedi. “Bu demek oluyor ki — asla sona ermeyeceğini kesin olarak söyleyemeyiz — muhtemelen evren uzaya uzanır ve zaman içinde sonsuza kadar devam edecektir. Sonuçlarımız sonsuz bir evrene uyumlu “dedi.

Geometri ve Topoloji

Geometrik olarak evren düz. Paralel çizgiler paralel durur, ancak bize evrenin topolojisi hakkında bilgi vermez. Bilim adamları, evrenin 18 farklı şekilden birine sahip olabileceğine inanıyorlar. Bildiğimiz herkes için bir Möbius şeridi olabilir — uzayın büküldüğü ve deforme olduğu bir şekil, ancak çizgiler paralel durur, sonuçta uzayın bir ucunu diğerine bağlar. Yani, evrendeki bir noktadan başlayıp düz bir çizgiyle yol alabilirsiniz,ve geldiğiniz yere geri döneceksiniz.

Ancak, küçük görüşümüz nedeniyle evrenin hangi şeklini aldığını henüz belirleyemiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 19:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104