Fiber optiğe yapılacak yatırım dışa bağımlılığı azaltacak

banner37

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Kemal Basat, ülkemizde internet kalitesinin artırılması için fiber optiğin geliştirilmesi gerektiğini, bununla birlikte yurt dışından cihaz alımına gerek kalmayacağını vurguladı:

Fiber optiğe yapılacak yatırım  dışa bağımlılığı azaltacak
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

“60 Ghz HAYATA GEÇMELİ”… İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Kemal Basat, ülkemizde internet sağlamada sorun olmadığını ancak altyapıya yatırımlar yapılması gerektiğini belirtti. Basat, fiber optiğe yoğunlaşılarak, 60 Ghz frekansın hayata geçilmesi halinde ülkedeki internet hızının on kat artacağını ve ucuzlayacağını açıkladı.

Pandemi süreci nedeniyle internet dünyasına yapılan hızlı geçiş ülkemizde internet altyapısının durumunu akla getirdi.

Okulların uzaktan eğitim şeklinde internet üzerinden faaliyet göstermesi, dijital ödeme seçeneğinin rağbet görmesiyle yeni iş sektörlerinin ortaya çıkması ülkedeki internetin durumunu sorgulatıyor.

Ülkemizdeki internet kalitesi, altyapısı, internet altyapısının geliştirilmesi için atılması gereken adımlar konusunda İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Kemal Basat’ın görüşlerine başvurduk.

Basat, ülkemizde internetin Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu tarafından belli frekanslara göre yurt dışından yüksek kalitede tasarlanan cihazlarla ve linklerle karşılandığını, ülkemizdeki fiber optiğe gereken yatırımların yapılmadığını belirterek, bu nedenle dışa bağımlı bir konumda olduğumuza vurgu yaptı.

“İnternet sağlamada sorun yok”

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Kemal Basat, pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesiyle internetin kullanımının da arttığını ancak bunun öncesinde yapılan çalışmalar sonucunda internet kalitesinde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, buna karşın uzaktan eğitim altyapısında, internet elde etme noktasında sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Basat, internet kaynaklı sorunların önüne geçebilmek adına gerekli adımları attıklarını belirterek, uzaktan eğitim konusunda ise belli internet paketleri oluşturduğunu, firmaların buna olanak sağlayacak girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Basat, internet noktasında yaşanan asıl sorunun ise internet ve uzaktan eğitim altyapısının eksikliğinden kaynaklandığını dile getirerek, “3 çocuğun bulunduğu bir evde bir laptop dönüşümlü olarak kullanılabilir. Ancak uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte 3 çocuğun da aynı anda internete girmesi gerekiyor. Bunun için de laptop satışlarındaki KDV yüzde sıfıra çekildi” şeklinde konuştu.

Uzaktan eğitim noktasında öğretmenlere yönelik eğitimlerde de sorun yaşandığına işaret eden Basat, öğretmenlerin suçunun olmadığını ve gereken eğitimleri almaları gerektiğini kaydetti.

Basat, geçtiğimiz aylarda uzaktan eğitimin gerçekleştiği okul saatleri içerisinde Girne’de iki gün üst üste fiber- optik kablolarda sıkıntı yaşandığını anımsatarak, bu nedenle internette sorun meydana geldiğini, Telefon Dairesi’nin gereken çalışmaları yaparak bu sorunu hızlı bir şekilde hallettiğini hatırlattı.

“Fiber optiğe yatırım yapılmıyor”

Fiber optik yatırımlar konusunda Kuzey Kıbrıs’ın oldukça yavaş hareket ettiğini söyleyen Basat, ülkemizdeki fiber optik kablolara yatırım yapmak yerine yurt dışından cihazlar satın alındığını bildirdi.

Basat, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun 60 Ghz frekans birimini hayata geçirmesinin önemine vurgu yaparak, bu frekansın Avrupa’da açık olduğunu ve internet hızını 10 kat artırdığını ve ucuz bir yatırım olduğunu kaydetti.

Basat, bu frekans biriminin hayata geçilmesi için büyük bir yatırıma ihtiyaç duyulmadığına dikkat çekerek, sadece Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu ile Ulaştırma Bakanlığı’nın izin vermesi gerektiğini anlattı.

Ülkemizdeki fiber optiğe gereken yatırımın yapılmaması nedeniyle dışa bağımlı hale geldiğimize vurgu yapan Basat, “Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’ndan verilen frekans ayarına göre yurt dışında özel cihazlar üretilir. Bu cihazlar yüksek kalitelidir ve belli linklere göre tasarlanır. Her link 300 – 400 dolar tutarındayken, bu cihazlar ise 4 bin Euro civarında satılıyor. Biz ülkemizdeki fiber optik teknolojiye yatırım yapmadığımız ve bu cihazlara yöneldiğimiz için dışa bağımlı durumdayız” şeklinde konuştu.

Fiber optik yatırımların da zaman alacağını ve maliyetli olduğuna dikkat çeken Basat, yurt dışından temin edilen cihazların 3-4 yılda bir yenilenmesi, hatta yeni cihazların çıkmasıyla bu cihazların temin edilmesi; buna karşın fiber optiğe bir defa yatırım yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Basat, fiber optiğe önem verilmesiyle birlikte kabloların ucundaki cihazların 3 – 4 yılda bir 30- 40 dolara alınıp değiştirilebileceğini dile getirerek, fiber optiğe önem gösterilmesiyle yüklü masrafların da önüne geçileceğini savundu.

İnternet noktasında Avrupa ülkeleriyle Kuzey Kıbrıs’ı karşılaştıran Basat, Avrupa ülkelerinin fiber optik kabloları evlere kadar ulaştırdığını, Kuzey Kıbrıs’ın ise ADSL bağlantısını bile 2007’den bu yana uğraşmasına rağmen tam olarak oturtamadığını, Tükiye’ye ulaşan fiber optik kablonun bile 1986’dan kalma olduğunu ifade etti.

Basat, Gönyeli Belediyesi’nin fiber optiği geliştirmede belli adımlar attığını söyleyerek, ihaleye de çıkıldığını ancak devamının getirilmediğini hatırlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75