Gizemli sinyal heyecan yarattı

banner37

Gizemli sinyal heyecan yarattı
banner90
banner8

Şimdiye kadarki en kapsamlı uzaylı araştırmalarına liderlik eden gökbilimciler, Güneş’e en yakın yıldız olan Proxima Centauri yönünden geldiği düşünülen gizemli bir radyo dalgası yayılımı tespit etti ve bununla ilgili araştırmalar yapıyor.

100 milyon dolarlık Breakthrough Listen projesini yöneten gökbilimcilerin, Avustralya'daki Parkes teleskobu veya Batı Virginia'daki Green Bank Gözlemevi’yle gizemli radyo dalgası patlamalarını tespit etmesi olağan bir durum. Ancak şimdiye kadar bunlar, insan yapımı veya doğal kaynaklardan geliyordu.

banner134
The Guardian’ın haberine göre söz konusu radyo dalgaları, ilk kez geçen yıl nisan ve mayıs aylarında Parkes teleskobu tarafından, 30 saatlik gözlemler sırasında keşfedildi.

Yeni ışının analizi ise bir süredir devam ediyor ve bilim insanları bunun yer tabanlı olduğunu gösteren bir ipucu bulamıyor. Bu son sinyalin de sıradan bir açıklaması olması muhtemel. Ancak ışının yönü ve bir gezegen hareketiyle tutarlı olduğu bildirilen frekans değişimi, bilim insanlarının ilgisini cezbediyor. Zira bu frekans, insan yapımı araçlardan ve uydulardan gelen sinyallere işaret etmiyor.
İşte bu nedenle araştırmacılar, şimdilerde uzayda yaşamın kanıtlarını aradıkları Breakthrough Listen projesi kapsamında, BLC1 (Breakthrough Listen Aday 1)  adını verdikleri bu ışınla ilgili bir makale hazırlıyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75