banner6

Güneş enerjisi ile çalışan Lightyear 0 iptal edildi

banner37

Avrupa merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, dünyanın ilk üretime hazır güneş enerjili otomobili Lightyear 0'ı rafa kaldırdı.

Güneş enerjisi ile çalışan Lightyear 0 iptal edildi
banner150

banner150

banner99

Günümüzde içten yanmalı otomobil devri yavaş yavaş kapanıyor ve elektrikli araçlara geçiş hızlanıyor. Öte yandan bazı markalar, çeşitli araç konseptleriyle karşımıza çıkıyor.

Avrupa merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, dünyanın ilk üretime hazır güneş enerjili arabası Lightyear 0'ı geçtiğimiz yıl haziran ayında tanıtmıştı.

Söz konusu model için 6 yıldır çalışmalarını sürdüren şirkete göre, 60 kWh'lık bir pil paketi ve 4,8 metrekare büyüklüğünde güneş panellerine sahip olan Lightyear 0, bağımsız olarak kontrol edilen dört adet tekerlek motoru ile 174 beygir güç, 1.720 nm tork üretebilecek ve en yüksek 160 KM seyir hızı sunuyor.

Şarj etmeden 7 ay kullanılabiliyor

Ortalama bir kullanıma geçildiğinde ise yeni otomobilin havanın açık olduğu günlerde yaklaşık olarak 35 km kazanabileceğini söyleyen Lightyear, otomobilin Hollanda gibi iklimlerde iki ay, İspanya veya Portekiz’de yedi ay boyunca şarj etmeden şehir içi kullanılabileceğini iddia ediyor.

Lightyear 0 üretimi durduruldu

Uzun süredir adından söz ettiren Lightyear 0'ın macerası kısa sürdü. 2022 Aralık ayı itibariyle üretimien başlanan ve 250 bin euroluk fiyat etiketiyle satılan modelden 946 adet üretilecekti. Ancak Hollandalı üretici modelin üretiminin durdurulduğunu duyurdu.

Lightyear, fiyatı daha uygun olan ve daha geniş bir kesime hitap edebilecek Lightyear 2’ye odaklanacaklarını ve pahalı olan seçeneğin üretimini iptal ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104