Japonya, dünyadan 300 Milyon km uzaklıktaki asteroitten örnek topladı

banner37

Japonya, dünyadan 300 Milyon km uzaklıktaki asteroitten örnek topladı
banner90
banner8

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Kurumu'nun (JAXA) Dünya'dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıktaki asteroit Ryugu'ya gönderdiği uzay aracı Hayabusa 2'nin Dünya’ya kapsül içinde yolladığı yüzey altı örneklerini gören bilim insanları, hayretten küçük dillerini yuttuklarını ifade etti. 

Evrendeki yaşamın kökenine ışık tutabileceği belirtilen asteroit numunelerinde umduklarından fazlasını bulduklarını belirten Japon bilim insanlarından Hirotaka Sawada, 100 mg veya daha fazla malzemeyle karşılaşmayı beklerken toplanan miktarı gördüklerinde dillerinin tutulduğunu anlattı.

banner134
İlk yapabildiğinin muhtemelen çığlık atmak olduğunu aktaran Sawada, "Gerçekten hatırlamıyorum. Beklediğimden gerçekten farklıydı. Bir hayli miktar vardı" dedi.

Bilim insanları, toplanan malzemeleri çıkarmak, incelemek ve tartmak sürecinin ardından üzerlerinde kapsamlı araştırma yapacak.

Keşfin ekibi çok heyecanlandırdığını vurgulayan Nagoya Üniversitesi'nden Profesör Sei-ichiro Watanabe, örneklerden çok şey öğrenebilmeleri gerektiğini dile getirdi.

JAXA'daki ekip, asteroitten toplanan örneklerin, Dünya'daki yaşama katkıda bulunmuş olabilecek organik maddeye dair fikir edinmelerine yardımcı olacağı görüşünde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75