banner6

Karbondioksiti emen mekanik ağaç geliştirildi

banner37

Karbondioksiti emen mekanik ağaç geliştirildi
banner151 banner143

Bilim insanları yeni çözümler üretmek, karbon salımını en aza indirmek için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Oldukça şaşırtıcı bir buluş ABD’den geldi. Arizona Eyalet Üniversitesi'nde tasarlanan ‘mekanik ağaçlar’ ve bu ağaçlardan elde edilecek ormanlara yakından bakalım...

İklim krizinin dünya genelinde en öncelikli gündemimiz olduğu şu günlerde, ABD’den oldukça ilginç bir araştırma geldi. Arizona Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, ‘özel Mekanik Ağaçlar’ geliştirdi. Karbondioksit yakalayan disk sıralarına sahip olan bu ‘ağaç’ diye adlandırılan dikey kuleler Iklim Krizi ile mücadele konusunda heyecan uyandırdı.

Bilim insanlarına göre iklim krizini önlemek için önemli bir adım olan Karbon Salımı konusu, bu mekanik ağaçlar sayesinde çözülebilir. Karbondioksiti emmek için tasarlanan bu ağaçlar ile orman inşa edilmesi bile düşünülüyor.

Son 200 yıldır insanlar, kullandıkları fosil yakıtlar ile atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit pompalıyorlar. Karbondioksitin ise oldukça güçlü bir sera gazı olduğu ve atmosfere ağaçlar gibi doğal kaynakların kaldırabileceğinden daha hızlı oranda girdiği biliniyor.

Mekanik ağaçlar 1000 kat daha hızlı karbondioksit emiyor

Havadan CO2'yi gerçek ağaçlardan 1000 kat daha hızlı emebilen büyük bir mekanik ağaç denemesi bu yıl için ayarlandı. Deneme başarılı olursa, "Yapay ağaçların" arkasındaki ekip, yirmi yıl içinde dünya çapında bir milyar cihazın olabileceğini söylüyor.

MechanicalTree, doğrudan hava yakalama alanında öncü olan Profesör Klaus Lackner tarafından geliştirilen tescilli teknolojiye dayanmaktadır. 1999'da Profesör, karbon emisyonlarını sınırlamanın yıkıcı iklim değişikliğini önlemek için yeterli olmadığına dair dönüm noktası niteliğinde bir açıklama yaptı. CO2'nin atmosferden de çıkarılması gerektiği sonucuna vardı. Sonuç olarak, Arizona Eyalet Üniversitesi'ndeki sonraki çalışmaları bu amaçla teknoloji geliştirmektir.

Şirketin internet sistesinden elde edilen bilgiler şu şekilde....

Yirmi yıllık araştırma ve geliştirmeye dayanan MechanicalTrees TM , atmosferden Korbondiyoksiti çıkarmada doğal ağaçlardan 1000 kat daha verimlidir . Korbondiyoksiti havadan uzaklaştırmanın yanı sıra sistem, yakalanan yüksek saflıktaki korbondiyoksitin atmosferden güvenli ve kalıcı olarak uzaklaştırılmasını sağlar. Yakalanan CO2 , sekestrasyon yoluyla bertaraf edilebilir veya fosil yakıtlardan üretilen ticari Korbondiyoksite alternatif olarak geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir .

Diğer gelişmekte olan Doğrudan Hava Yakalama teknolojilerinden farklı olarak MechanicalTrees TM , Korbondiyoksit yakalaması için enerji gerektirmez . Bunun yerine, rüzgarın ortam havasını iletmesine izin vererek düşük yakalama maliyetleri sağlarlar. Bu yüzden teknolojimize pasif  Doğrudan Hava Yakalama … PDAC TM diyoruz . Enerji kullanımı yalnızca yakalanan CO2'nin işlenmesi için gereklidir .

Optimize edilmiş sütun şeklindeki MechanicalTrees TM , CO2'yi yakalamak için uzatıldığında 10 metre boyundadır ve sabit bir yakalama ve rejenerasyon döngüsünde uzayan ve geri çekilen emici karolar içerir. Atmosferdeki CO 2 konsantrasyonu, konumdan bağımsız olarak tutarlı olduğundan, MechanicalTree TM çiftliklerinin , Dünya atmosferindeki CO 2 seviyesini azaltmada etkili olması için bir emisyon noktası kaynağında veya yakınında bulunmasına gerek yoktur .

Önümüzdeki on yıl içinde Silicon Kingdom Holdings, büyük şirketler ve karbon emisyonlarını azaltmak isteyen hükümetlerle ortaklaşa MechanicalTree  çiftliklerinin küresel dağıtımını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Carbon Collect, seri üretim ve daha büyük ölçekli dağıtım için hazırlanırken küçük ölçekli MechanicalTree TM uygulamalarını devreye almaya başlayacak. Şirket , 2020'lerin ikinci yarısında çiftlik başına yıllık 4 milyon tona kadar kapasiteye sahip MechanicalTree TM çiftlikleri kurmayı planlıyor . Teknolojinin esnekliği, maksimum konfigürasyonda tek bir MechanicalTree TM'den yaklaşık 120.000 birime kadar dağıtım yapılmasını sağlayacaktır.

Carbon Collect, bu büyük ölçekli çiftliklerin konuşlandırılması için stratejik ortaklıklar arayacaktır.

https://mechanicaltrees.com/

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2022, 12:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104