Kıbrıslı bilim insanına, kansere çare bulması için 100 bin dolarlık bağış

banner37

RJH Biosciences’ın Kıbrıslı Türk Başkanı Uludağ, kan kanseriyle mücadelede immünoterapinin nasıl daha iyi uygulanabileceğini keşfetmek için araştırma yapıyor

banner87
Kıbrıslı bilim insanına, kansere çare bulması için 100 bin dolarlık bağış
banner90
banner99

DAHA AZ MASRAFLI TEDAVİ YÖNTEMİ ARIYOR… Alberta Üniversitesi şirketlerinden RJH Biosciences’ın Kıbrıslı Türk Başkanı Dr. Hasan Uludağ, bağışıklık sistemini güçlendirmek ya da yeniden aktive etme çalışmalarının tüm dünyada bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığını söyledi. Uludağ, “Şu anda da bazı gelişmiş ülkelerde bu konuda tedaviler gerçekleşti. Ama maalesef tedavinin maliyeti 500 bin dolar gibi bir rakama tekabül ediyor. Hedefimiz bu tedavinin tüm dünyada kullanılabilmesi için daha az masraflı bir yöntem geliştirmek” dedi.

Ramazan SAFA

Kıbrıslı Türk Dr. Hasan Uludağ, Alberta Üniversitesi şirketlerinden biri olan RJH Biosciences’ın başkanlığını yürütüyor.

Kan kanseri ile mücadelede immünoterapinin nasıl daha iyi uygulanabileceğini keşfetmek için Bill ve Melinda Gates Vakfı'ndan 100 bin dolarlık bağış almayı başaran RJH Biosciences’ın Kıbrıslı Türk Başkanı Dr. Hasan Uludağ,  “Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın gelecek vaat eden yaklaşımımızı destekleme ve konseptimizi ileriye götürme kararıyla teşvik ediliyoruz” dedi.
   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Uludağ, bağışıklık hücrelerinde istedikleri genleri sağlamaya çalıştıklarını belirterek bir sonraki aşamada daha fazla klinik deney yapmaya başlayacaklarını söyledi.

Uludağ, kanserli hücrelerin sürekli olarak vücutta ortaya çıktığını ve bu hücrelerin bağışıklık sistemimiz sayesinde ekarte edildiğini belirterek, ekarte edilemeyen hücrelerin kansere neden olduğunu ifade etti.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ya da yeniden aktive etme çalışmalarının tüm dünyada bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığına dikkat çeken Uludağ, “Şu anda da bazı gelişmiş ülkelerde bu konuda tedaviler gerçekleşti. Ama maalesef tedavinin fiyatı çok yüksek. Bir tedavinin maliyeti 500 bin dolar gibi bir rakama tekabül ediyor. Dünyadaki birçok insan böyle bir yükün altına giremez” dedi.

Uludağ, hedeflerinin bu tedavinin tüm dünyada kullanılabilmesi için daha az masraflı bir yöntem geliştirmek olduğunu ifade etti.

Uludağ, bu tedaviyi tüm dünyanın kullanabileceği bir şekle sokmak istediklerini söyleyerek, “Bu bizim için sadece bir başlangıç. Projenin ileri safhaları için yine Bill & Melinda Gates Foundation ile çalışmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Kıbrıs dışında birçok başarılı insanımız var”


   Kuzey Kıbrıs’ta beyin göçünün her küçük ada ülkesinde olduğu gibi çok yüksek olduğunu söyleyen Uludağ, Kıbrıs dışında yaşamını sürdüren birçok başarılı insanımızın olduğunu kaydetti.
   Kıbrıs’tan ayrıldığında üniversitelerin henüz yeni yeni kurulmaya başlandığını ifade eden ünlü akademisyen, “Araştırmalar şu anda yeni başlıyor. Kıbrıs’ta tanıdığım bir kaç kişiyle ortak projeler de gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Eminim ki güzel işler çıkacak. Dünyada Kıbrıs gibi güzel bir yer yok” dedi.
   1966 Lefkoşa doğumlu olan Hasan Uludağ,  liseden 1984’de mezun oldu, bir yıllık Türkiye deneyiminin sonrasında eğitimine ABD’de ve Kanada’da devam etti. Doktorasını kimya mühendisliği üzerine yapan Uludağ, ABD’de bir firmada kemik yapımı üzerine geliştirdiği bir alet ile dikkatleri üzerine çekti. 1997 senesinden beri University of Alberta’da akademik çalışmalarına devam eden Uludağ, evli ve Hazel isminde kendi tabiriyle ‘dünyalar güzeli’ bir kız çocuğuna sahip.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108