“KKTC, teknoloji alanında sınıfta kaldı”

banner37

Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, birçok ülkenin teknoloji alanında yaptığı üretimlerle ülke ekonomisini kalkındırırken, Kuzey Kıbrıs’ta hiçbir adım atılmamış olmasını eleştirdi

“KKTC, teknoloji alanında sınıfta kaldı”
banner90
banner8

“BİRÇOK KATKISI VAR”… Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, sosyal medya uygulamalarıyla ülkeye ekonomik olarak katkı sağlanabileceğini, yapay zekayla birlikte ise trafikten tıbba kadar birçok alanda gelişim gösterilebileceğini dile getirerek, “Yapay zekayla birlikte trafik kazalarının önüne geçilebilir. Diğer yandan tıpta da yapay zeka büyük öneme sahip. Yapay zekayla literatürlerdeki tüm makaleler incelenebilir ve kanser hastalığı noktasında bile en etkili tedavi yöntemi bulunabilir” dedi.

Ahmet UÇAR

   Teknolojinin gelişim göstermesiyle birlikte birçok ülke dijital platformda üretimlerde bulunurken, Kuzey Kıbrıs’ta bu konuda sağlam bir adım atılmamış olması uzmanlar tarafından eleştirildi.

   Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İsrail gibi ülkelerin, ülke ekonomisini yazılım programlarıyla, Facebook, Twitter tarzı sosyal medya uygulamalarıyla kalkındırmasını örnek gösterdi.

   Ekonomist Dergisi’nin 2014’te dünyanın en değerli internet şirketlerini ele aldığı listesinde Google’ın 414 milyar dolar, Amazon’un 186 milyar dolar, Facebook’un 183 milyar dolar, Yandex’in 14.4 milyar dolar değerinde olduğu görülürken, ülkemizde buna yönelik girişim görülmüyor.

   Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, teknolojik gelişmelerin ülkeye hem ekonomik, hem siber güvenlik anlamında büyük katkılar sağladığını belirtirken, gereken desteklerin verilmemesi nedeniyle Kuzey Kıbrıs’ta gelişim göstererek popülerlik kazanan dijital ürünlerin bulunmadığını vurguladı.

“Dijital üretim için yatırım ve finans desteği sağlanmalı”

   Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, dijital dünya platformunun herkese açık bir alan olduğunu belirterek, herkesin bu alana yönelik girişimlerde bulunabileceğini kaydetti.

   Topal, bu platformda yapılacak çalışmaların yatırım ve finans açısından desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, yazılım programcılarının dünya çapında bir yazılım programı oluşturabilmek için bu iki unsurun büyük önem arz ettiğine ve ülkemizdeki yazılım ve oyun firmalarının gereken desteği ve yatırımı görmediği için pek etkili olmadığına işaret etti.

   Topal, ülkede dijital anlamda üretimlerde bulunmaya çalışanların söz konusu olduğunu belirterek, bu kişilerin gereken desteği alamadığı için görünür hale gelemediğini anlattı.

   Topal, ülke olarak dijital sektörde gelişim gösterebilmek için atılması gereken adımlar üzerine de konuşarak, “Teknolojik anlamda ülke olarak gelişim gösterebilmemiz için bilinçlenmek ve ekonomi çok önemli. Yazılım ve oyun firmalarının teşvik edici destekler görmesi gerekiyor. Diğer yandan toplumun da dijital dünya açısından bilinçlenmesi gerekiyor. Buna yönelik çalıştaylar, sunumlar ve bunun gibi etkinlikler düzenlenmeli ve topluma da teknolojinin nasıl bir güç olduğu anlatılmalı. Yazılım geliştirme ne kadar popüler olursa uygulamalar da o kadar verimli olur” şeklinde konuştu.

banner134

“Teknolojik gelişim ülkeye birçok katkı sağlıyor”

   Teknolojik gelişimin ülkeye katkıları üzerine de konuşan Topal, yazılım ve oyun programcılığı firmalarının desteklenmesi ve toplumun bilinçlenmesiyle bu alanda gelişmeler olacağını ve bu gelişmelere bağlı olarak ise iş gücü ihtiyacının ortaya çıkması nedeniyle ülkede işsizliğin azalacağını anlattı.

   Topal, uygulama ve oyun üretimiyle birlikte devlete vergi de geleceğini söyleyerek, böylece ülke ekonomisine katkıda da bulunulacağını ifade etti.

   Özellikle sosyal medya uygulamalarının ülkeye büyük bir katkı sağladığının altını çizen Topal, “Amerika Birleşik Devletleri’nde teknolojinin merkezi olan Silikon Vadisi söz konusu. ABD, Japonya, İsrail gibi ülkeler bilgisayar teknolojilerinde ön plandalar. Diğer yandan Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları da ülkeleri kalkındıran ekonomik güçlerdir” dedi.

   Topal, bilgi bilişimi ve yazılım programcılığının ülkedeki siber güvenlik açısından da önemli olduğuna dikkat çekerek, siber güvenliğin dışarıdan alındığı durumda ülkenin çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

   ABD’de siber güvenlik kapsamında ve istenildiği durumda kişilerin sosyal medya hesaplarına, telefonlarına ulaşılabildiğini vurgulayan Topal, bu nedenle ülkedeki dijital üretimin güvenlik açısından da önem arz ettiğinin altını çizdi.

   Topal, teknolojik gelişimin ülke adına diğer katkılarından da bahsederek, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük sorunlarından birisinin trafik kazaları olduğunu, teknolojik gelişmelerle birlikte yapay zekayla üretilmiş araçların kaza oranlarını düşüreceğini dile getirdi.

   Tıp alanında da tedaviden ameliyata kadar birçok noktada yapay zekaların hata riskini azaltacağını savunan Topal, “Örneğin kanser bizim için hatta dünya için büyük bir hastalık. Kanser tedavisi noktasında bir doktor ekibi çalışır. 5-6 doktor bir araya gelerek vaka üzerinde düşünür, çeşitli makaleler okur, literatürleri tarar ve hangi hastalığa hangi tedavinin uygulanması gerektiğine yönelik okumalar yapar. 100 bin makale varsa bu doktor ekibi bu makalelerden 15- 20 binini okuyabilir ve buna yönelik tedavi çözümleri arar. Bunu bir yapay zeka yapacak olursa, literatürdeki tüm makaleleri anında tarayabileceği için 15-20 dakika içinde daha kesin bir çözüm üretilebilir” dedi.

   Topal, teknolojik gelişmeleri takip etmenin bu kadar önemli olmasına rağmen ülkemizde buna tam olarak ilgi gösterilmediğine vurgu yaparak, dijital platformda gelişebilmek için yetkililerin ve toplumun bu konulara önem vermesi, bu konuların dikkat çekmesi, bu konuların daha çok gündeme gelmesi çağrılarında bulundu.

“Nitelikli teknoloji eğitimleri verilmeli”

   Toplumun teknoloji konusunda eğitim alması gerektiğine işaret eden Topal, aynı zamanda okul müfredatlarında da bilgisayar teknolojileri bağlamında eğitimler verilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

   Topal, şu an okullarda verilen bilgisayar eğitimlerinin teknolojik gelişim anlamında öğrencilere hiçbir şey katmadığına vurgu yaparak, bu derslerde sadece Microsoft Office programlarının öğretildiğini dile getirdi.

   Öğrencilere erken zamanlardan başlamak üzere yazılımlar konusunda temel bilgilerin verilmesi gerektiğine dikkat çeken Topal, bunun yanında matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi anabilim dallarının da önemli olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75