banner6

META, dünyanın en hızlı yapay zekâ odaklı süper bilgisayarını geliştiriyor

banner37

META, dünyanın en hızlı yapay zekâ odaklı süper bilgisayarını geliştiriyor
banner99

Teknoloji milyarderi Mark Zuckerberg, Facebook, Whatsapp ve Instagram'ın sahibi olan Meta'nın yapay zeka odaklı süper bir bilgisayar inşa ettiğini duyurdu.

AI Research SuperCluster (RSC) olarak adlandırılan cihazın, şu anda dünyanın en hızlı 5. süper bilgisayarı olduğunu söyleyen Zuckerberg, yapılan iyileştirmelerin ardından yaz aylarında alanında bir numara olacağını açıkladı.

Diğer taraftan, günlük olarak yaklaşık 2,8 milyar aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya imparatorluğunun, sanal gerçeklik evreni "metaverse" için çok büyük miiktarlarda veriyi işlemesi gerekiyor.

Adını Meta olarak değiştiren Facebook’ın CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medya platformunun, sanal bir dünya inşa etme planının bir parçası olarak dünyanın en hızlı yapay zeka odaklı süper bilgisayarını inşa ettiğini duyurdu.

HALİ HAZIRDA DÜNYANIN EN HIZLI BEŞİNCİ BİLGİSAYARI

Zuckerberg, bir blog yazısında, fiziksel ve dijital dünyayı sanal ve artırılmış gerçeklik aracılığıyla harmanlayan bir kavram olan metaverse'in "muazzam" bilgi işlem gücü gerektireceğini açıkladı. Ayrıca, Meta tarafından AI Research SuperCluster (RSC) olarak adlandırılan süper bilgisayarının şimdiden dünyanın en hızlı beşinci bilgisayarı olduğunu söyledi.

ZUCKERBERG TARİH VERDİ

37 yaşındaki milyarder şunları söyledi: “Meta’nın veri tabanı için inşa ettiğimiz deneyimler çok büyük bir bilgi işlem gücü (katrilyonlarca işlem/saniye) gerektiriyor ve RSC, trilyonlarca örnekten öğrenebilen, yüzlerce dili anlayabilen ve daha fazlasını yapabilen yeni yapay zeka modellerinin oluşturulmasını mümkün kılacak. Meta’nın uzmanları, yaz aylarında tamamlandığında RSC'nin dünyanın en hızlı bilgisayarı olmasını bekliyor.“

YÜZLERCE DİLİ AYNI ANDA SESLİ OLARAK ÇEVİREBİLECEK

Bununla birlikte, Meta araştırmacıları ise binlerce işlemciden oluşan ve açıklanmayan bir yerde bulunan RSC'nin platformlarındaki zararlı içeriğin belirlenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Meta'da teknik program yöneticisi olan Kevin Lee ve bir yazılım mühendisi olan Shubho Sengupta, süper bilgisayarın farklı ülkelerden oyuncular arasındaki konuşmaları anında çevirmesini beklediklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 19:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104