MIT'ten olası felakete karşı yeni yöntem

banner37

MIT'ten olası felakete karşı yeni yöntem
banner90
banner99

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacılar Dünya’ya yaklaşan bir göktaşının yönünü saptırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Bilim insanlarının Dünya'daki yaşamı sonlandırma potansiyeline sahip olduğunu belirttiği göktaşlarına karşı hala küresel bir eylem planı bulunmuyor.

Independent'ta yer alan habere göre, bu soruna çözüm bulmak için kulları sıvayan bir grup bilim insanı Dünya’ya yaklaşan bir göktaşının yönünü saptırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'de (MIT) görev alan araştırmacılar gezegenimize yaklaşan bir göktaşının yönünü saptırmak için hangi tip bir uzay görevinin daha başarılı olacağını belirlemeye yardım edecek karar haritası geliştirdi.

Bilim insanları yeni yöntemi Apophis ve başka bir yakın Dünya asteroidi olan Bennu üzerinde denedi ve teorik olarak başarılı sonuçlar elde etti.

MIT’den bilim insanlarının bir asteroidin Dünya’ya çarpmasını engellemeye yönelik önerdikleri üç unsur şu şekilde:

1- Asteroidin şeklini, kütle dağılımını, yüzey özelliklerini ve materyallerini karakterize etmek için bir adet uzaktan algılama uydusu

2- Asteroidin yörüngesini tespit edebilmek için bir adet sensör

3- Asteroidi yörüngesinden çıkararak uzaya gönderecek bir adet çarpma cihazı

Yapılan açıklamaya göre, birinci görev ile tahdit kategorize ediliyor. İkinci görev kapsamında göktaşına dair daha detaylı bilgi ediniliyor.

MIT'nin önerdiği üçüncü aşama ise tabiri caizse bir savunma görevi niteliğinde. Amaç tehdit oluşturan göktaşına darbe uygulayarak yörüngesini değiştirmek ve gezegenimize çarpmasını engellemek.

Fotoğraf: Temsili

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75