banner6

NASA 'Güneş'e dokunmaya' gidiyor

banner37

Uzay ve Havacılık Dairesi’nin Solar Probe Plus adlı uzay aracı, taç küreyi inceleyecek ve nasıl ısındığına dair veriler toplayacak

NASA 'Güneş'e dokunmaya' gidiyor
banner150 banner151 banner143

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2018 yazında Güneş’e ulaşacak bir uzay görevine çıkacak.

Solar Probe Plus adlı uzay aracı, Güneş’in atmosferi olarak da bilinen taç küreyi (korana) inceleyecek, nasıl ısındığına dair veriler toplayacak.

Taç kürede sıcaklığın 500 bin derece ya da daha fazla olduğu belirtiliyor. Güneş’in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır.

Güneş rüzgârı da taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu plazma dalgası dünyada yaşamı etkiliyor.

NASA’dan yapılan açıklamada, “Güneşin yüzeyinden 6,4 milyon uzaklıkta yörüngeye oturacak Solar Probe Plus, tarihte hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklık ve radyasyona maruz kalarak güneşin dış atmosferini inceleyecek, yıldızlarla ilgili onlarca yıldır merak edilen sorulara yanıtlar bulacak” denildi.

Elde edilecek verilerin dünyadaki yaşamı, uyduları ve uzaydaki astronotları etkileyen önemli hava olaylarının daha iyi tahmin edilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

11.5 santimetre kalınlığında karbon bileşimli ısı kalkanı olan uzay aracının 1400 derece sıcaklığa maruz kalacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 09:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110