banner6

NASA'nın devrim niteliğindeki yeni uzay teleskobu, Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı

banner37

NASA'nın devrim niteliğindeki yeni uzay teleskobu, Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı
banner151

NASA'nın kozmosun derinliklerine her zamankinden daha derinden bakabilen devrim niteliğindeki 9 milyar dolarlık değerindeki James Webb Uzay Teleskobu, Cumartesi günü erken saatlerde Güney Amerika'nın kuzeydoğu kıyılarından fırlatılacak ve merakla beklenen yeni bir astronomik keşif çağını başlatacak.

Her şey planlandığı gibi giderse, 14.000 kiloluk alet, uzaya 26 dakikalık bir yolculuğun ardından Fransız yapımı roketten serbest bırakılacak.

Teleskobun Dünya'dan yaklaşık 1 milyon mil uzaktaki güneş yörüngesindeki hedefine ulaşması bir ay sürecek.


KOZMOLOJİK TARİH DERSİ

Altın kaplı berilyum metalden 18 altıgen parçadan oluşan yeni teleskobun birincil aynası da çok daha büyük bir ışık toplama alanına sahiptir ve bu da Hubble veya diğer herhangi bir teleskoptan daha uzak mesafelerdeki nesneleri gözlemlemesine olanak tanır.

Gökbilimciler, bunun daha önce hiç görülmemiş kozmosa bir bakış açısı getireceğini söylüyorlar - Büyük Patlama'dan sadece 100 milyon yıl sonrasına tarihlenen, tahminen 13,8 milyar yıl önce gözlemlenebilir evrenin genişlemesini harekete geçiren teorik parlama noktası.

Gökbilimciler, evrendeki en eski yıldızların oluşumunu incelemenin yanı sıra, uzak galaksilerin merkezlerini işgal ettiğine inanılan süper kütleli kara delikleri incelemeye de hevesliler.

Webb'in araçları aynı zamanda, yeni belgelenmiş çok sayıda ötegezegen (uzak yıldızların yörüngesinde dönen gök cisimleri) çevresinde potansiyel olarak yaşamı destekleyen atmosferlerin kanıtlarını araştırmak ve Mars ve Satürn'ün buzlu ayı Titan gibi evimize çok daha yakın olan dünyaları gözlemlemek için idealdir.

Baltimore'daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nden yönetilecek olan teleskopun astronomik çalışmasının, Webb'in aynalarının ve aletlerinin yaklaşık altı aylık hizalanması ve kalibrasyonunun ardından 2022 yazında başlaması bekleniyor.

O zaman NASA, Webb tarafından yakalanan ilk görüntü grubunu yayınlamayı umuyor, ancak bilim adamları, teleskobu ilk olarak tam olarak nereye doğrultmayı planladıkları konusunda annelerini tutuyorlar. Webb, 10 yıla kadar dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 15:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110