banner6

NASA, uzun süreli Mars görevi simülasyon çalışması için münhal açtı

banner37

NASA, uzun süreli Mars görevi simülasyon çalışması için münhal açtı
banner8

NASA kozmosun derinliklerine indikçe astronot deneyimlerinin değişeceğini duyurdu. Mars'a yapılacak gelecekteki görevlerin gerçek hayattaki zorluklarına hazırlık olarak NASA, yüksek motivasyonlu bireylerin uzun süreli, yer tabanlı bir simülasyonun titizliği altında nasıl tepki verdiğini inceleyecek.

NASA, 2022 Sonbaharında başlayacak derin uzay streslerini simüle edecek bir ortamda ilk bir yıllık analog  görev sırasında mürettebat üyesi olarak katılım başvurularını kabul ediyor.

Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşfi Analogu (CHAPEA) olarak bilinen görev serisi, NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'ne dayanan üç adet bir yıllık Mars yüzey simülasyonunu içeriyor. Analoglar, Ay ve Mars'a gelecekteki insanlı uzay uçuşu görevlerinde olası sorunları önlemek ve çözmek için yöntemler ve teknolojiler geliştirmeye yönelik araştırmaları destekleyecek.

Her görev, Mars Dune Alpha adlı 1.700 metrekarelik 3D baskılı yerleşim modülünde dört mürettebat üyesinden oluşacak. Habitat, kaynak sınırlamaları, ekipman arızası, iletişim gecikmeleri ve diğer çevresel stres faktörleri dahil olmak üzere Mars'taki bir görevin zorluklarını simüle edecek.

Mürettebat görevleri, simüle edilmiş uzay yürüyüşleri, bilimsel araştırma, sanal gerçeklik ve robotik kontrollerin kullanımı ve iletişim alışverişini içerebilir. Sonuçlar, sistemleri doğrulamak ve çözümler geliştirmek için önemli bilimsel veriler sağlayacak.

banner134

NASA, sağlıklı, motive olmuş ABD vatandaşları veya sigara içmeyen, 30 ila 55 yaşları arasında ve mürettebat ile görev kontrolü arasında etkili iletişim için İngilizce bilen daimi ikametgah sakinleri arıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88