banner6

NASA yeni keşiflerini bu akşam açıklayacak

banner37

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya dışı yaşam araştırmalarına katkı sağlayacak yeni keşiflerini açıklamaya hazırlanıyor.

NASA yeni keşiflerini bu akşam açıklayacak
banner151 banner143

Kıbrıs saatiyle bu akşam 21.00’da Washington’daki NASA Merkezi’nde yapılması beklenen basın toplantısında, güneş sisteminde bulunan, yerküre dışındaki okyanus kaplı gezegen ve uydulara ilişkin gözlem ve araştırmalarda elde edilen bulgular paylaşılacak. Bu çalışmalar Hubble Uzay Teleskopu ve 2004’ten beri Satürn’ün yörüngesinde olan Cassini aracı yardımıyla yapılıyor.

NASA’dan yapılan ön açıklamada, söz konusu keşiflerin “Dünya dışı yaşamla ilgili araştırmalara” katkı sağlayacağı da belirtildi.

Yerküre, yarısından fazlası sularla kaplı olduğu için bir ‘okyanus dünyası’ olarak adlandırılıyor.

Güneş sistemindeki diğer potansiyel okyanus dünyaları ise; Jüpiter’in uyduları Europa, Ganymede ve Callisto; Satürn'ün uyduları Enceladus, Mimas ve Titan; Neptün’ün uyduları Triton; ve cüce gezegen Pluto.

Araştırmacılar, Venüs ve Mars’ın da bir zamanlar okyanus dünyası olduğunu fakat sera gazı etkisinin ve zayıf atmosferin, bu gezegenlerin üzerindeki suyun kaybına yol açtığını düşünüyor.

Cassini aracının, Satürn'de geçirdiği sürede önemli keşifler yaptığı belirtiliyor. Bunlar arasında Satürn'ün buzla kaplı uydusu Enceladus'da hidrotermal belirtiler gösteren geniş çaplı bir okyanus ve Satürn'ün bir diğer uydusu Titan'daki sıvı metan denizleri olduğu belirtiliyor.

Yedi yeni dünya keşfedilmişti

NASA, Şubat ayında benzer bir basın toplantısı düzenleyerek, 39 ışık yılı ötede, Dünya benzeri yedi gezegen keşfettiğini açıklamıştı. Trappist-1 adı verilen bir cüce yıldız etrafında toplanan bu gezegenlerin her birinde su bulunabileceği, üçünün ise cüce yıldıza uzaklığı bakımından yaşanabilecek iklime sahip olabileceği ifade edilmişti.

Şu an yörüngede bulunan Hubble ve önümüzdeki yıl kullanılmaya başlanacak James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan verilerle, önümüzdeki beş yıl içinde bu gezegenlerle ilgili yeni bilgilere ulaşılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 09:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104