banner6

Tecavüz tuzağına karşı pipet

banner37

ABD'de içkiye ilaç katılması halinde renk değiştirerek kişiyi uyaracak özel bir pipet geliştiren üç lise öğrencisi, olası bir tecavüz girişiminin önüne geçmeyi amaçlıyor

Tecavüz tuzağına karşı pipet
banner8

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan üç lise öğrencisi, tecavüzün önüne geçmek için ilginç bir icat yaptı. Victoria Roca, Susana Cappello ve Carolina Baigorri isimli genç kızların girişimcilik dersinde yaptıkları icat, ilk bakışta basit bir pipetten farksız görünüyor. Ancak suyla temas etmesiyle birlikte pipetin üst kısmında şeritler beliriyor. İçeceğin içinde uyuşturucu olması halinde şerit A harfini gösterirken, güvenli olması halinde B harfini gösteriyor.

​Vakaların çoğunda tecavüz eden kişi arkadaş

İstatisktiklere göre tecavüz vakalarının büyük çoğunluğunda fail kurbanın arkadaşı ya da sevgilisi. Fail ve mağdurun birbirini tanıdığı ve 'date rape' olarak adlandırılan bu vakaların odağında lise öğrencileri var.

Inside Edition'a konuşan Baigorri'ye göre icat tecavüzü tamamen ortadan kaldıramasa da en azından önceden uyararak olası teşebbüsleri boşa çıkarabileceğini belirtti ve "Bunun tecavüzü bitirecek kökten bir çözüm olmadığını elbette biliyoruz, ama en azından bu şekilde sayının azalacağını umuyoruz" dedi.

banner134

Genç mucitler pipetin patentini almak için müracaat etti

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2017, 11:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104