banner6

Türkiye'nin 3'üncü havalimanında robotlar da hizmet verecek

banner37

İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı kullanıma girdiğinde yolculara hizmet verecek robotlara da ev sahipliği yapacak

Türkiye'nin 3'üncü havalimanında robotlar da hizmet verecek
banner99

200 milyon yolcu kapasitesi ve birbirinden bağımsız 6 pisti ile Türkiye tarihinin en büyük yatırımı olacak olan üçüncü havalimanı robotlara da ev sahipliği yapacak.

Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, gerçekleştirdiği incelemeler sırasında Çinli bir firma ile Türk mühendisler tarafından geliştirilmekte olan 'İgabot' isimli robot hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İlk defa gün yüzüne çıkarılan robotun, havalimanına gelen yolculara rehberlik, tercümanlık ve güvenlik hizmeti sağlayacağı öğrenildi.

Robottan üçüncü havaalanında ilk etapta 5 adet bulunacak. Dokunmatik bir ekrana ev sahipliği yapan ve aktarılan sorulara sesli cevaplar verebilen robotun isminin ilerleyen dönemde değiştirileceği öğrenildi.

banner134

İnşaatın yüzde 73’lük bölümünün tamamlandığını belirten Bakan Ahmet Arslan, ”Önümüzdeki yıl başında ilk uçağı indirebilir duruma geleceğiz. 29 Ekim 2018 Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde de insanımız ve dünya sivil havacılığına bu havalimanını sunmuş olacağız” ifadelerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104