banner6

Uzaya yakıt kullanmadan uydu fırlatan sistem geliştiriliyor!

banner37

Uzaya yakıt kullanmadan uydu fırlatan sistem geliştiriliyor!
banner151 banner143

2021 yılında nesneleri yeryüzünden uzaya fırlatabilen bir sistem test edildi.

SpinLaunch adlı sistemin hızlandırıcıları roket motorları kullanmaz. Bunun yerine, tambur şeklindeki fırlatıcılar, yükleri süpersonik hızda döndürmek için bir karbon fiber ip kullanır. Hızlandığında, onları atmosfere fırlatır. Yakında şirket ilk yörünge aracını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Geçen yıl Ekim ayının sonlarında, Suborbital Accelerator adlı bir ön birim, süpersonik hızda bir test mermisini başarıyla ateşledi. 90 metre yüksekliğindeki makine kısa süre önce New Mexico'daki özel fırlatma tesisi Spaceport America'da ilk test uçuşunu başlattı.

Uzay mermisi nasıl atılır

Yükleri başlatmak için sistem, elektrikli bir tahrikle çalışan bir hızlandırıcı kullanır. İlk olarak, mermi dikey, disk şeklindeki bir vakum odasının içindeki bir karbon fiber ipin ucunda dönmeye başlar. Yaklaşık 8.047 KM/S hıza ulaştığında (ses hızının yaklaşık 6,5 katı), kargoyu fırlatma tüpünden serbest bırakır.

SpinLaunch, sistemi roket fırlatma emisyonlarına bir çözüm olarak öngörüyor. Planlandığı gibi uygulanırsa, hızlandırıcısının geleneksel bir lansmana kıyasla yakıt kullanımını dört kat azaltabileceğini söyleniyor. Fırlatma maliyeti şu an kullanılan roket fırlatma maliyetlerin onda biri kadardır. Sistem günde birden fazla cismi uzaya gönderebiliyor.

Mevcut Suborbital Accelerator aynı zamanda daha yetenekli başka bir yinelemenin öncülüdür. L100 Yörünge Kütle Hızlandırıcı benzer şekilde çalışacak, ancak yörüngeye 200 kg uydu fırlatabilecek. Sistem, yerçekiminden 10.000 kat daha güçlü kuvvetlere dayanmak için ince ayarlar ve takviyeler gerektirecek. Ancak testler, bazı uyduların bu tür koşullarda hayatta kalabileceğini kanıtladı.

Kurgusal olmayan bir şekilde, insanlar daha önce roketsiz uzay aracı fırlatma fikrini araştırdılar. 1960'larda, ABD ve Kanada arasında Project Harp adlı ortak bir proje, mermileri bir silahla yörüngeye fırlatmayı amaçlıyordu. Daha sonra, Irak cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in Babil Projesi projeyi canlandırmaya çalıştı ancak baş mühendis suikaste uğradığında projeyi terk etti.

Suborbital Hızlandırıcı, SpinLaunch'ın önerdiği gibi, sıfır emisyonlu uzay yolculuğuna doğru dev bir sıçramadan çok küçük bir adım olabilir. Ama bu bir başlangıç; şirket, 2024'ün sonlarında ilk müşterilerinin uydularını uzaya fırlatmaya hazırlık olarak 2022'de testlere devam etmeyi planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2022, 12:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104