VİDEO - Polonya'nın Lublin ve Litvanya'nın Vilnius kentleri arasında "portal" açıldı

banner37

VİDEO - Polonya'nın Lublin ve Litvanya'nın Vilnius kentleri arasında "portal" açıldı
banner99

Litvanya’nın Vilnius ile Polonya’nın Lublin kentlerini gerçek zamanlı olarak birbirine bağlayan sanal portal, kısıtlamaların olduğu pandemi döneminde farklı noktalardaki insanların bir araya gelmesine imkân tanıyor.

İki şehri gerçek zamanlı olarak birbirine bağlayan bir portal hem tasarım hem de fikir açısından bilim-kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünüyor.

Litvanya’nın başkenti Vilnius ile Polonya’daki Lublin şehirlerini sanal bir portal üzerinden birbirine bağlayan A Bridge to the United Planet projesi, farklı kültürlerden insanları bir araya getirirken aynı zamanda birlik duygusunu yeniden yeşertmeyi amaçlıyor.

Bu kapı tabii ki iki şehir arasında fiziksel bir geçiş sağlamıyor. Şehirlerin merkezinde konumlandırılan LED aydınlatmalı minimalist yerleştirmeler ve onların üzerindeki kameralarla birlikte iki şehir arasında anlık iletişime olanak sağıyor.

Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi’ndeki Yaratıcılık ve Yenilik Merkezi’ndeki mühendisler tarafından tasarlanan dairesel sembollerin planlama süreci, yapımı ve projenin organize edilmesiyle birlikte 5 yıl sürüdü. İşin final haline gelmesi ve yerleştirmelerin kurulmasının pandemiye denk gelmesi ise projenin hikâyesine değer katan güzel bir gelişme oluyor.

Aralarında yaklaşık 600 kilometre olmasına rağmen bu iki şehir arasında kurulan sanal bir köprü sayesinde, insanların pandemi döneminde hissettikleri olumsuz duygular ve yaşananlar bir tarafa diğer şehirde yaşananları deneyimleme, oradaki insanlarla anlık olarak görüşmek mümkün oluyor.

banner134
Küresel birik duygusunu geliştirmeyi, pandemi dönemindeki yalnızlığı, seyahat kısıtlamalarının getirdiği durgunluğu gidermeyi hedefleyen sanal kapı, her iki şehirde de halkın merak ettiği farklı şeylerin olduğunu gösteriyor.

Projeyi başlatan Vilnius merkezli Benediktas Gylys Vakfı’nın başkanı Benediktas Gylys, portalın önyargıları yıkmak, geçmişe ait anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak için estetik bir seçenek olduğunu düşünüyor.

Projenin internet sitesinde bundan sonra Vilnius ile bağlantıya geçecek iki şehir de belirlenmiş durumunda. İzlanda’nın Reykjavik ve İngiltere’nin Londra kentleri sanal kapı ile Vilnius’a bağlanacak ancak tarihleri henüz kesinleşmiş değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75