banner6

WhatsApp’tan ayıp olmasın diye çıkamadığınız gruplar için yeni özellik

banner37

WhatsApp, kullanılmayan grup sohbetleri için Süresi Dolan Gruplar adlı bir özellik geliştiriliyor.

WhatsApp’tan ayıp olmasın diye çıkamadığınız gruplar için yeni özellik
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ - YASEMİN EKİ KÖŞE - YAPAY DOKUNUŞ İBRAR YOUNAS

WhatsApp’tan ayıp olmasın diye çıkamadığınız gruplar için yeni özellik

WABetaInfo'nun haberine göre WhatsApp, kullanılmayan grup sohbetleri için Süresi Dolan Gruplar adlı bir özellik geliştiriliyor.

WhatsApp, neredeyse akıllı telefonların çıkış tarihinden beri kullanılıyor. Bu şekilde mesajlaşma platformları arasında en popüleri oldu. WhatsApp’ta karşılıklı sohbet dışında ek olarak grup sohbetleri özelliği de mevcut. Birçok kullanıcı, artık kullanılmayan ve süresi dolan bu WhatsApp gruplarından çıkamıyor. WABetaInfo’nun haberine göre bu durum için yeni bir özellik geliştiriliyor. Peki bu özellik nedir ve nasıl kullanılır? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Süresi dolan WhatsApp grupları için yeni özellik

WABetaInfo’nun bugün paylaştığı blog yazısına göre WhatsApp, Süresi Dolan Gruplar adlı yeni bir özellik özellik geliştiriyor. Süresi Dolan Gruplar özelliğiyle kullanıcılar, o grup için bir son kullanma tarihi belirleyecek. Bu özellik sayesinde WhatsApp grup katılımcısının belirlediği tarihte grup kendi kendini imha edecek.

WhatsApp kullanıcıları, grupların silinmesi için bir gün içinde, bir hafta içinde ya da özel bir tarih gibi seçenekler arasından seçim yapacak. Fakat belirtmek gerekiyor bu seçilen tarih, yalnızca seçen grup katılımcısı tarafından geçerli olacak. Diğer grup katılımcıları, kendi için ayrı bir tarih seçebilecek.

Bu özellik, genel olarak herhangi bir etkinlik için ya da uzun süre boyunca kullanılmayan gruplar için geliştiriliyor. Yenilik sayesinden WhatsApp kullanıcıları, hesabındaki fazla ve artık kullanılmayan gruplardan ayrılabilecek.

Öte yandan belirtmek gerekiyor ki bu özellik şu anda iOS 23.5.0.70 için WhatsApp beta geliştirilme aşamasında yer alıyor. Kararlı sürüme ne zaman geleceği ise şimdilik belli değil.

Ek olarak anlık haberleşme platformu WhatsApp, yine iOS için sohbet eki menüsünün satır altına altına genişleyeceği yeni bir tasarım üzerinde çalışıyor. Bu tasarımla ayrıca Kamera, Fotoğraf ve Video Arşivi gibi seçeneklerin ikonları da değişecek.

*******************

Apple’dan yeni Mac ve MacBook geliyor!

Bu yıl Apple'dan mart ve nisan ayı dolaylarında yeni Mac Pro ve MacBook modellerinin duyurulması bekleniyor.

iPhone 14 lansmanı 7 Eylül 2022’de gerçekleşti. Ve o başarılı lansmanın ardından kullanıcılar gözlerini yeni MacBook ve Mac Pro’ya çevirdi. Apple cephesinden gelen sızıntılar ve önceki lansmanlara bakıldığında bu modeller için 2023 yılının mart ve nisan ayları işaret ediliyor. İşte sizler için Apple’dan mart ve nisan ayında beklenilen yeni ürünlerin listesi…

Yeni iPhone rengi!

2022’de A15 çipe sahip iPhone 13 ailesine tanıtımdan aylar sonra yeni bir renk daha geldi. Kimsenin beklemediği bu yeni rengi Apple, iPhone 13 etkinliğinden 6 ay sonra 8 Mart 2022’de tanıttı. Apple’dan iPhone 14 adına da aynı hamlenin gelmesi bekleniyor. Bir önceki modelde yeşil ve Pro modellerde köknar yeşili rengi geldi. Bu yıl iPhone 14 ailesine gelmesi beklenen renk ise sarı. Apple sarı rengi en son iPhone 11 ve iPhone XR modellerinde kullanıcılara sundu.

Yeni Mac Pro!

Apple’ın amiral gemilerinden biri olan Mac Pro, şirketin bilgisayar alanında yaptığı en güçlü cihaz. Şu an tavsiye edilen başlangıç satış fiyatı 134 bin 999 TL. Mac Pro’nun tüm donanımlarını satın alırsanız fiyatı 1 milyon TL civarına geliyor.

Apple Mac Pro’yu aslında tamamen bir workstation olarak adlandırıyor. 2019 yılında çıkan modelin tasarımı için bazı kullanıcılar rendeye benziyor dedi. 2023 yılında çıkması beklenen yeni Mac Pro’nun da aynı tasarıma sahip olması bekleniyor. Ancak bu model Apple’ın M2 Ultra çipiyle çıkacak. Bu çip ile çıkacak olan yeni Mac Pro gelmiş geçmiş en hızlı model olacak.

Yeni MacBook Air!

Son çıkan sızıntılara göre Apple, 15.5 inç MacBook Air modeli için yeni ekran paneli üretimine başladı. Şu an mevcut MacBook Air 13,6 inç ekrana sahip. Yeni 15.5 inç seçeneği, MacBook Air için şimdiye kadarki en büyük ekran boyutu olacak. OLED panele sahip ilk MacBook Air’in 2024 yılına kadar üretilmesi beklenmediği için yeni Macbook Air modelinin de LCD panel ile geleceği tahmin ediliyor.

***************

Instagram ve Facebook'ta 'ücretli mavi tik' dönemi başlıyor

Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta, kurdukları yeni abonelik sistemiyle, kullanıcıların iki sosyal medya platformunda para vererek mavi tik alabileceklerini duyurdu.

Söz konusu abonelik uygulamasında istenen ücret, web için 11,99 dolar (yaklaşık 225,41 TL), iPhone kullanıcıları için ise 14,99 dolar (yaklaşık 281,81 TL) olarak açıklandı

Mavi tik, doğrulanmış hesap rozeti olarak biliniyor ve yüksek profilli hesapların gerçek olduğunu işaret ediyor.

Ücretli mavi tik uygulaması, bu hafta Avustralya ve Yeni Zelanda’da geçerli olacak.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bu adımın platformlardaki güvenliği ve gerçekliği artıracağını söyledi.

Meta’nın ücretli aboneliği henüz şirketler için geçerli değil. Ancak tüm tekil kullanıcılar yapacakları ödemeyle mavi tik alabilecek.

-----

İnternet sitesinde yaptığı bir açıklamada Meta, aboneliğin ödeme yapan kullanıcılara mavi tik, gönderilerinde daha fazla görünürlük, koruma ve müşteri hizmetlerine daha kolay erişimi de beraberinde getireceğini bildirdi.

Şirket, BBC’ye yaptığı açıklamada ise abonelik uygulamasının, hali hazırda mavi tiki olan hesapları etkilemeyeceğini ancak ücretli özellik sayesinde de daha küçük hesapların daha fazla görünürlük elde edeceğini söyledi.

Ancak parayla mavi tik alma uygulamasına geçiş sosyal medya platformlarında bazı sorunların yaşanmasına neden olmuştu.

Twitter’da ödemeyle mavi tik alan bazı kullanıcıların, bazı marka ve ünlüleri taklit etmesinin ardından bu uygulamaya bir süreliğine ara verilmişti.

Meta ise Instagram ve Facebook kullanıcı adlarının, devlet tarafından verilmiş kimlik belgeleriyle uyuşmak zorunda olacağını ve de kullanıcıların profillerindeki fotoğraflarda kendi suratlarının da yer almasının şart olacağını belirtti.

Reddit, YouTube ve Discord da benzer abonelik tabanlı modellere sahip.

Meta, söz konusu abonelik hizmetinin diğer ülkelerde ne zaman kullanıma açılacağını açıklamadı. Ancak Zuckerberg bu konuyla alakalı “çok yakında” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2023, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104