Bir kanser istatistiğimiz bile yok

Ülkemizin çok fazla sorunu var… Kanser hastalıkları da ülkemizin yakıcı sorunlarından birisidir. Artık neredeyse ailesinde kanser hastası olmayan yok gibi. “1-7 Nisan Kanser Haftası” nedeniyle kanser hastalıklarıyla ilgili bilgiler paylaşılacak, tavsiyelerde bulunulacak…

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) Başkanı Ahmet Varış da hafta nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘Onkoloji Merkezi’ndeki yatılı servislerin yüzde 100 doluluk oranıyla çalıştığını hatta yer olmadığından başka servislerde, kanser hastalarının uygun olmayan şartlarda yatırılmak zorunda kalındığını söyledi.

‘Onkoloji Merkezi’nde eğer hasta yatıracak yer kalmamışsa siz gelin durumun ciddiyetini anlayın. Ahmet Varış’ın verdiği bilgiye göre, son beş yılda sağlıkla ilgili sevklere ödenen toplam miktar 75 milyon TL’ymiş. Bu paranın büyük kısmı onkolojik hastalar için ödenmiş. Radyoterapi için ödenen parayla 6 tane radyoterapi cihazı almak mümkünmüş. Uzun uğraşlar sonunda bu cihaz kamu hastanesine kazandırılmış. Varış, “PET tetkiki için ödenen paralarla bu cihaz kamuya satın alınabilir ve sevk giderlerinde ciddi bir azalma sağlanabilir” diyor.

Ahmet Varış, ülkede net kanser istatistikleri bulunmadığını, oysa istatistiki bilgilerin kanser politikası belirleyebilmek için gereken en önemli verilerden biri olduğunu vurguladı. Kanser ülkemizde yakıcı bir sorundur ama yıllardır bu konuda bir istatistik tutulmadı. Hangi kanser türü ülkemizde daha çok var, hangi bölgede hangi kanser türü daha fazla görülüyor? Yıllardır bunlar merak edilmedi, araştırılmadı. Bölgelere göre araştırmalar yapılsa, kansere nelerin sebebiyet verdiğini öğrenme şansı da elde edebileceğiz.

Lefke’de CMC bölgesinde yaşayan insanlar, oralarda çok fazla kanser vakaları olduğundan söz ediyor. Teknecik Elektrik Santrali bölgesinde yaşayanlar, oralarda çok fazla kanser vakalarının görüldüğünü söylüyor. Mağusa Limanı bölgesinde yaşayanlar, dökme yükler nedeniyle bölgeyi kaplayan toz toprağın kansere yol açtığını iddia ediyor. Mesarya’da değiştirilmesi geciken asbestli borular nedeniyle “kanser vakaları” arttı diyor… Güzelyurt bölgesinde Yayla’da, Mevlevi’de gaminiler (kömür ocakları) nedeniyle halk, “kanser hastalarımız arttı” diye konuşuyor… Örnekleri artırabiliriz… Herkes bir şeyler söylüyor ama bunlar araştırılmadığı, istatistik tutulmadığı için bunları resmi ve bilimsel olarak ortaya koyamıyoruz.

Kansere karşı farkındalık yaratılabildiği de söylenemez. Bu kadar çok kanser vakasının olduğu ülkemizde, nasıl korunabileceğimiz, nelere dikkat edebileceğimiz konusunda sürekli ve dikkat çekici, dikkate alınabilecek bir çalışma yok. Bazı çalışmalar var ama yeterli değil. Biz hep kansere yakalandıktan sonrası için uğraş veriyoruz, yapılan yardımlar, kampanyalar hep kanser hastaları için. Halbuki çalışmalarımızı kanser öncesi için yapmalıyız, hastalığa yakalanmamak için neler yapılabilir, onun peşine düşmeliyiz.

Aslında hastalığın öncesi için de sonrası için de eksikliklerimiz, aksaklıklarımız var. Mesela Onkoloji Merkezi’nin yatılı servis hizmeti verecek şekilde tamamlanan ve 23 odası olan 3’üncü katı, personel eksikliği nedeniyle bir buçuk yılı aşkın bir süre hizmete açılamadı. “Onkoloji Hastanesi” inşa ediyoruz ama içine hemşire, hekim istihdam edemiyoruz. O kadar ihtiyacımız varken bir katını kullanamıyoruz. Beceriksizliğin ve umursamazlığın bu kadarına da pes demek lazım… Hemen bize parasızlıktan, prosedürden, mevzuattan, bürokrasiden falan söz edecekler ama yöneticilik işte bu sorunları da aşmaktan geçer.

TIP-İŞ Başkanı Varış’ın da dediği gibi bu kadar iş yükü altında sayıları yetersiz olan hekimler eziliyor ve hastalar da uzun süreler beklemek zorunda kalıyor. Hem hekim sayısının, hem hemşire sayısının artırılması, hizmet kalitesini artırmakla kalmayıp hasta memnuniyetini de artıracak. Yeni hükümetin bu konuda da yapacak çok işi var…

 

YORUM EKLE