Bir kişinin hatası tüm takımı yakar!

Siz aylarca çalışırsınız; haftada 15 idman yaparsınız, final maçına çıkarsınız, daha 90 dakikalık maçın ilk 10 dakikası içerisinde kendini kontrol edemeyen bir oyuncunuz, öyle aptalca bir hata yapar ki; anında hakemden kırmızı kart görüp oyun dışı kalır...

Ama o oyuncunun cezalandırılması sadece O'nun bu cezayı çekmesi anlamına gelmez... Daha 80 dakikanız vardır ve siz bir oyuncu eksiksiniz... Ne doğru dürüst bir taktik uygulayabilirsiniz, ne de rahat olabilirsiniz...

Bafra’da, 16 yaşındaki Hollandalı turist kıza, cinsel ilişki teklifinde bulunan, reddedilmesinin ardından kızın başına demir çubukla defalarca vurup ağır yaralayan 18 yaşındaki Hamit Yılmaz’a 2 gün tutukluluk verildi...

Suçlu bulunması halinde hapisten çıkmaması, en ciddi cezayı görmesi konusunda toplum hemfikirdir...

İşlenen suç, başlı başına iğrenç bir suçtur.

Ancak bunun da ötesinde, çok ciddi sonuçları olabilecek bir büyük hatadır...

Toplumsal eğitim anlamında sınıfta kalmış durumdayız.

Çok küçük bir toplum olmamıza rağmen, şiddet olaylarını kontrol edemiyoruz; şiddet uygulayanların eğitim ve ıslahında başarılı olamıyoruz.

Geçmişte yapılan muhaceretle ya da nüfusla veya eğitimle ilgili hataları hatırlatıp, suçlusu şuydu, bunun yüzünden olmuştu demenin bir anlamı yok.

Şu anda içinde bulunduğumuz durum, tıpkı bir futbol takımı gibi, maça başlar başlamaz bir oyuncunun aptalca bir hareketi sonucu kırmızı kart görmesi ve tüm takımı zor durumda bırakması örneğindeki gibidir.

En başta şu andaki Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu olmak üzere, aynı göreve getirilen tüm bakanlar, şimdiki veya bir önceki müsteşarlar, tüm turizm çalışanları, tanıtma elemanları; canlarını dişlerine takıp, o fuar senin, bu fuar benim bu ülkeyi pazarlamaya çalışıyor.

Bakan, yarın Londra'da yine benzer amaçla düzenlenecek olan ve İngiltere başkentindeki Rum lobisinin yapılmasını engellemek için büyük çaba harcadığı bir fuara katılıyor.

Yabancı turistlere, ülkemize gelmeleri için her türlü teşviki dahi veriyoruz...

Elden gelen her şey yapılıyor.

Ama çıkıyor bir kendini bilmez, 16 yaşındaki çocuğa veya genç kıza ya da kadına saldırıyor...

Öldürüyor.

Yakıyor...

Demir çubukla başına vurup, tecavüz etmek istiyor...

Ve tüm çabalar boşa gidiyor.

Sil baştan başlamak, onlarca fuara katılmak, milyonlar harcamak gerekiyor.

Bir kişinin büyük bir hatası, sizi tüm Dünya'ya rezil edebiliyor.

Utandırıyor.

Zarara sokuyor.

Elbette yapılacak çok şey vardır.

Hükümetlerin görevi de, bu yapılabilecekleri belirlemektir.

Eğitim sistemi sorgulanmalıdır; bölgedeki yatırımlar, işsizlik analiz edilmelidir.

Her türlü sosyolojik araştırma yapılmalı, toplumun eğitimiyle ilgili kamu spotları hazırlanmalıdır.

"Bu bir kişinin sapıklığı ile alakalı istisnai bir olaydır" demeyin.

Takımı iyi kurmak, disiplinli sporcular seçmek, onları eğitmek, sinirlerine hakim olmalarını öğretmek, basit bir hatayla takımı yakabileceklerini iyice kafalarına sokmak, çok iyi sporcu ve iyi insan olmalarını salık vermek nasıl ki kulübün yönetiminin ve teknik ekibin göreviyse; benzer şekilde ülkeyi mahvedebilecek çıkışlar yapabileceklerle ilgili tedbirleri almak da hükümetin görevidir.

Bu, yabancıları ev satıp kazıklayanlarla da ilgilidir; sokak ortasında kadınları öldürenlerle de ilgilidir; hayatında ilk kez sahilde yürürken gördüğü bir genç kıza "seks, seks" diye yaklaşan, "no" diye yanıt aldığında da demirle başına vuranlarla da ilgilidir...

YORUM EKLE