Birbirimizi seviyoruz ama yeterince arzulamıyoruz

Ayla Hanım, 38 yaşındayım. 9 senedir evliyim. İki oğul babasıyım.

Ben size özel bir durum hakkında sormak isterim.

Biz çok iyi anlaşan bir çift olduğumuz halde, özel hayatımızla ilgili, bazı sıkıntılarımız vardır.

Yaşımıza göre baktığınızda, özel hayatımız çok durgundur.

Birbirimizi seviyoruz, çok iyi anlaşıyoruz ama bence yeterince arzulamıyoruz. Son birkaç yılda bu duruma geldik.

Ben yaklaşsam, o bahane bulur. Bazen benim enerjim olmaz.

Bu durum normal midir?

Değilse ne yapmalıyız?

Rumuz: YOK

 


Yaşadığınız, her çiftin yaşama olasılığı olan “arzu yoksunluğu” dediğimiz bir duruma işarettir.

Dönem dönem, çiftler arasındaki ilişki rutinleşir ve arzuları canlı tutacak flörtleşme, romantizm gibi yakınlaşmayı sağlayan davranışlar azalır. Bazı çiftler, bu durum ortaya çıkmadan fark ederler ve karşılıklı olarak, ilişkilerini canlı tutacak yolları düşünür ve uygularlar.

Ruh ve beden sağlığı açısından, gerekli olan cinsel, bedensel boşalma hakkında, bazı çiftler ne yazık ki pek fazla konuşmazlar. Beklentilerini karşılıklı olarak dile getirmezler.

Çift ilişkisinin her aşamasında, beklentiler, uyum ve doyum konuları çok önem taşır. Birbirleri ile, cinsel, duygusal, sosyal veya ekonomik ilişkilerini konuşabilen çiftler de bazen arzu yoksunluğu yaşayabilirler. Ancak bu durum geçici bir durumdur ve iletişim becerileri ile sorun çözme becerileri beraber çalıştığından, çift ilişkisi bundan etkilenmez.

Elbette, kişilerin cinsel sağlıklarını etkileyen bedensel ve duygusal sorunlar da vardır. Keyif verici ve sağlığa olumlu katkısı olması gereken cinsel eylem; bazı çiftler için veya çiftin eşi için arzulanan sonucu vermeyebilir.

Sorunun kaynağı ne olursa olsun, ikiniz bu sorunu çözmeyi isteyecek kadar birbirinizi seviyor ve ilişkinize değer veriyorsunuz.

Bu yolun yarısıdır. Tek yapmanız gereken, bu durumun nedenlerini anlamanızı sağlayacak iyi bir analiz yapmaktır. Bunun için, çift terapisi de uygulayabilen bir psikolog ile görüşmeniz iyi olur. Sorunun çabucak çözümü gelecektir.

 

*


Alkol alışkanlığından kurtulmak mümkündür
 

Selam Ayla Hanım, benim bir sorunum var. Her iki günde bir alkol alıyorum. Bu illetten kurtulmak istiyorum. Bana öneriniz ne olur? Yardımcı olursanız sevinirim.

Rumuz: AY

 


Yaşamınızda bir sorun olduğunu fark etmeniz ve bunun için düşünmeye başlamanız, en önemli adımdır. Bazı alışkanlıklar, daha bağımlı hale dönmeden, insanın duygusal ve sosyal hayatını ele geçirir ve kişi “nasıl olsa bırakırım, istediğim zaman çözerim” yanlışı ile bağımlılığın içine düşülebilir.

Öncelikle, alkol almanızı kolaylaştıran her şeyi –arkadaşları, hobileri, çevreyi- kontrol etmekle işe başlayın. Onlarla irtibatınızı kesin demiyorum. Mesela görüşme zamanlarınızı ve mekânlarınızı değiştirebilirsiniz. İçki içmeyi kolaylaştıran ufak ayrıntılara dikkat edin ve onları değiştirin. “Bu yemeğin yanında içmeden olmaz” veya “moralim berbat, keyfim yerinde, bir defadan bir şey olmaz” dedirten düşüncelerin; bahane, kendine acıma veya kendine gereksiz güven tuzakları olduğunu hatırlayın. Sizin için en güvenilir kişi önce kendiniz olmalısınız. Sonra aileniz ve güvenilir dostlarınız yanınızda olmalıdır. Bir sorunu birdenbire çözemezsiniz. Sabır, ilgi ve olumlu destek; her an ileriye doğru adım atmanızı sağlayacaktır. İleriye doğru atılan iyi adımlar; kendinizi kurtarmayı öğretecek yeni adımları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Ailenin olumlu desteği ve huzurlu ilgisinin çok önemli olduğunu unutmayın. Öncelikle başarıya odaklanın. “Bu akşam içmemeyi başardım.” Bu akşamlar çoğaldıkça ve siz başarı ve güven duygunuzu tazeledikçe, işler yoluna girecek. İçmemenin yarattığı boşluğu doldurabilecek yeni, anlamlı ve sizi dünyanızla barıştıran pek çok ayrıntı elde edeceksiniz. Bu savaşınızda yalnızlığın güçlü bir düşman olduğunu unutmayın. İlişkilerinizin sağlıklı devamı çok önemlidir. Sevdikleriniz, zorlu bir savaşın içinde olduğunuzu ve desteğe ihtiyacınızın olduğunu, abartılı cesaretlendirmelerin moralinizi bozabileceğini bilmelerini sağlayın. Arkadaşlarınızla içiyorsanız, anlayış ve destek isteyin. İçki masasından uzak durmanızı; dostlardan uzaklık olarak algılamamaları gerekmektedir. Gerçek dostluklarını gösterme zamanlarının geldiğini bilsinler ve size destek verebilsinler.

Bütün bunların yanında hazır olduğunuzda bir psikologla da görüşmelere başlamanız gerekebilir. Anlattıklarınızdan, tehlikeli sınırı henüz aşmadığınız anlaşılıyor ve bu sizin için her şeyin daha çabuk düzelme olasılığını akla getiriyor. Her zaman bana yazabilir ve destek isteyebilirsiniz.

 

***

Takıntılar: Yaşamın tatsızlıklarıKüçük bir sorunum var. Her şeyi kafama takıyorum. Biri bağırsa, kendimi suçlu hissediyorum. Ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

Rumuz: DOST

 


Sevgili dost, çok kısa olsa da iletinden, kendinle ilgili olumsuz düşüncelerinin ve takıntılarının hayatını zehir ettiğini anlamak zor değil. Aslında bu küçük bir sorun değildir ve yaşam kaliten ve sağlıklı ilişkiler kurabilmen için çözmeye başlaman gerekmektedir. Öncelikle bir psikiyatri uzmanı ile görüşmeni öneririm. Ardından, bu sıkıntıları çözmek için, bir psikolog eşliğinde psikoterapiye başlaman gerekecektir.

YORUM EKLE

banner75