Birçok ürünün muadili var ama ya marka ve kalite farkı?

Bazen küçük gibi görünen sorunlar da can sıkıntısı yaratır.

İnsanlar alışkanlıklarını kolay kolay terk etmek istemez, düzeninde aksamalara itiraz eder.

İstikrarsızlık belirtisi yaratan konular, endişe yaratır.

Hele de insanların sağlığı söz konusu oldu mu o konuda mazeret kabul edemezler.

Gazetemizi arayan vatandaşlar, doktorların yazdığı ilaçları eczanelerde bulamadıklarından ve her seferinde başka bir muadil ilaç almak zorunda kaldıklarından şikayet ediyor.

Vatandaşlar, doktorun reçete ettiği ilacı eczanelerde bulamadıklarını ve her seferinde eczacıların “bu onun muadilidir” diyerek başka marka bir ilacı verdiğini söylüyor.

Bu muadil ilaçların hastalıklarına iyi gelip gelmeyeceği konusunda endişeli olduklarını belirten vatandaşlar, uzun zamandır ülkede devam eden ilaç sıkıntısının artık sonlandırılmasını istedi.

Eskiden sadece devlet hastanelerinin içinde bulunan eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşanırken, artık özel eczanelerde dahi istenen marka ilacın bulunamaması, hasta ve hasta yakınlarını canından bezdirdi.

Vatandaşlar, aylardır birçok eczanede doktorların kendilerine yazdığı reçetedeki ilaçları bulamadıklarını belirterek, artık bu durumun son bulmasını istiyor.

Vatandaşlar, “Reçetemizle eczaneye gittiğimizde eczaneler bize ‘Elimizde bu ilaç kalmadı, size bu ilacın muadilini verelim’ diyor. Böyle bir şey olur mu? Bizim sağlığımız her şeyden önemli. Doktorumuzun bize verdiği ilacın yerine neden başka markalar kullanalım? Sağlığımızla oynamasınlar” diye tepki gösteriyor.

Kimi vatandaşlar ise “Kuzeyde ilaç bulamadığımız için ilaçlarımızı güneyden almak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Zaman zaman bebeklerine verdikleri mamaların da piyasadan kaybolduğunu belirten vatandaşlar, ister ilaç, ister mama, isterse başka bir ürün olsun, hiçbir ürünün piyasadan tükenmesini istemediklerini vurguladı. Vatandaşlar, ürünleri tedarik edici firmaların daha özenli olmasını istedi.

Yetkililer vatandaşları rahat olmaya çağırıyor. İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, ilaç ihalelerinin hiçbir zaman ‘marka’ üzerinden yapılmadığını ve ihtiyaç duyulan ilaçların etken maddeye göre temin edildiğini belirterek, “Vatandaşların içi rahat olsun. Önemli olan marka değil, etken maddedir” dedi.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Süay Sevinç ise, vatandaşların istediği markayı bulamaması durumunda muadilleriyle hareket ettiklerini belirterek, muadil ilaç kullanımının hiçbir sıkıntısının olmadığını, tek farkın üretici firma olduğunu söyledi.

Yetkililerin söylediği şeyler mantıklı olsa da, sonuçta ortada bir mağduriyet bulunmadığını belirtseler de, her seferinde farklı bir marka ilaçla karşılaşmak insanları korkutuyor, psikolojik olarak rahatsız ediyor.

Eczaneye gittiğinde “bu markadan kalmadı” ifadesi gerçekten de artık duymak istenilmeyen bir sözdür. Mağazada istenilen marka ürünü raflarda görememek de, eczanede aradığınız ilacı bulamamak da rahatsız edicidir.

Sonuçta bu hayatta birçok şeyin muadili var ama neden bazı markaları daha pahalıya satın alıyoruz? Niye bazı marka ürünler daha prestijlidir? Neden bazı markalar özellikle tercih edilir? Neden bazı markalar özellikle tavsiye edilir? Demek ki aynı işi yapan ama kalite farkı olan ürünler vardır. O nedenle “muadili var” demek tatmin edici bir söz değil. Siz ne derseniz deyin vatandaşı sakinleştirmeyecektir.

Üstelik yürüyerek Güney Kıbrıs’a geçip en yakın eczaneden ya da mağazan aradığını bulup gelebiliyor insanlar, ki bu da Kuzey Kıbrıs’taki piyasa için iyi bir durum değildir sanırız.

YORUM EKLE