Bisiklet kültürünü artırmak için devlet politikası gerekir

Hollanda’da bisiklet kullanımını teşvik eden sivil toplum örgütü temsilcisi Maud de Vries, geçen hafta ülkemizdeydi. Vries, Hollanda’da bisiklet kullanıcılarının sorunlarına çözüm üretmek amacıyla yola çıkan “CycleHack” adlı oluşumun kurucularından birisi. Hollandalı uzmanın örgütü, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasının faydalarını ortaya koyup, bu konuda mücadele veriyor.

Maud de Vries, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ile Gönyeli Belediyesi’nin birlikte düzenlediği panele katıldı. Maud de Vries’in anlattıklarına bakmadan önce Hollanda’daki durumla ilgili kendi gözlemimizden söz edelim. Hollanda’ya giden herkesin ilk dikkatini çeken şey, çok sayıda insanın bisiklet kullanıyor olmasıdır. Hollanda’daki bisiklet kullanımı, kıskanılacak derecede yoğun ve sistemlidir. Sokaklar bisikletle doludur...

Maud de Vries’in dediğine göre, 1950’li yıllarda Hollanda’daki durum bizimki gibiymiş, bisiklet yaygın değil, yoğun otomobil kullanımı varmış. Araçlardan çıkan aşırı egzoz gazından dolayı aileler çocuklarının bahçede oynamasına izin vermez, parka götürmeye korkarmış. 1950’li yıllardan sonra bir devlet projesi şeklinde ülke genelinde bisiklet kullanımı için trafikte düzenleme yapılmış ve insanlar bisiklet kullanmaya teşvik edilmiş. Sonuç oldukça güzel ancak bugün dünyada bisiklet kullanımın en yaygın olduğu ülke de olsa Hollanda’da halen “Nasıl daha iyi oluruz”un peşinde olduklarını, halen sorunları ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söylüyor Hollandalı uzman.

Maud de Vries, bisiklet kullanımının trafik sorunlarını çözdüğünü, trafik sıkışıklığı yaratmadığını, zamandan kazandırdığını, hava kirliliğine neden olmadığını, mazot ve benzin giderlerinden tasarruf sağladığını ve insan sağlığına faydalı olduğunu anlattı. Bisikleti ucuz ulaşım aracı olarak değil, bir kültür haline getirmek gerektiğini anlatan Hollandalı, bisikleti “fakir aracı” değil, her gelir grubundan insanın kullandığı faydalı bir araç olarak görmek gerektiğini vurguladı.

Maud de Vries, özellikle doktorlara bisiklet kullanmalarını öneriyor, çünkü insanlarda “doktor yaparsa faydalıdır” algısı yarattığını düşünüyor. Doktorların, öğretmenlerin, avukatların ve politikacıların bisiklet kullanarak örnek olmalarını tavsiye eden Hollandalı, “Bu kişiler iyi rol model olursa gelecek nesiller ancak o zaman bisiklet kullanımını şehrin kültürü durumuna getirir” dedi.

Hollandalı uzmanın anlattıklarını dinlemek güzel de kendi ülkemizi düşündüğünüz zaman insan korkmadan edemiyor. Korkuyoruz, çünkü ülkemizde bisiklet kullanmak, insanın canını hiçe saymasıyla eşdeğerdir. Evet bisiklet kullanmak güzeldir ama Kuzey Kıbrıs’ta maalesef tehlikelidir. “Tehlikelidir” derken üzülüyoruz ancak bu bir gerçek, çünkü diğer araçları, yani otomobili, kamyonu, otobüsü kullananlar “bisikletlilere” trafikte katlanamıyor, ezip geçmek istiyor, korumuyor, korna çalarak önünden çekilmesini istiyor, süratle yanından geçerek rüzgârından düşmesine neden oluyor, çarpıyor, yaralıyor, öldürüyor...

Büyük araçları kullananlar, küçük ve yavaş ilerleyen diğer araçlara bile katlanamıyor ki bisikletliye hiç tahammülleri yok... Bisiklete, bisikletliye katlanamamak, “trafik hastalığı” gibi bir şeydir. Akıl alır gibi değildir... Ülkemizde, trafikte bisiklet ve motosiklet kullanmak gerçekten de cesaret ister.

Bisiklet kullanımının yaygınlaşması için bisiklet yollarının artırılması gerekmektedir, bilinç artırılmalıdır, bisikletler için özel kurallar çıkarılmalı, trafik ışıkları konulmalıdır.

Bisiklet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde neler yapıldığına bakmakta gerçekten fayda var. Hangi aşamalardan geçip bugünlere geldiklerini öğrenip, örnek almalıyız.

Tabii ki plansız yapılaşma nedeniyle bugün bisiklet yolu yapamayacak duruma geldik. Bisiklet seferberliğini yalnızca belediyelerden bekleyemeyiz, bunun bir devlet projesi olması gerekmektedir. Umarız iktidara bu vizyonda siyasiler gelir.

YORUM EKLE