Bitkilerin faydaları

Burçak bitkisi, diğer isimleri olarak da müdürmük tohumu ve külür hemen her yerde yetişir. Latince adı Lathyrus Sativus’dur. Baklagillerden; taneleri oldukça kullanılan bir bitki olup mor renkli, salkım biçiminde çiçek açar ve taneleri mercimeğe benzer. Türüne göre farklı farklı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Burçak tohumu kurutulup toz haline getirilikten sonra çeşitli ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir. En çok Orta Anadolu ve Ege bölgesinde üretilir. Burçağa, Doğu Anadolu da küşne derler. Üretim miktarı senede 85.000 ton kadardır. A ve C vitaminleri açısında zengindir.

Lavanta bitkisi, Fransız lavantası diye de bilinen, karabaş otu, başta Batı bölgesinde olmakla birlikte İstanbul’da da yetişmekte. Egelilerin soğuk algınlıklarında sıkça başvurduğu bu güzel bitki de lavanta ailesinden, ancak İngiliz lavantası gibi büyük çalı formunda değil. Kökten çıkan birkaç dalın üzerinde biberiye benzeri sivri yapraklar oluşuyor. Daha sonra bu dallar uzayıp, lavantadan daha büyük mor bir çiçeğe dönüşüyor. Karaduta benziyor karabaş otunun çiçekleri. Üzerinde sonradan çıkan eflatun minik çiçekleri ise üzerine kelebekleri andırıyor. İngiliz lavantasının çiçeklerinden yapılan çay, sakinleştirici ve baş ağrılarını giderici olarak kullanılır. Lavantanın Latince adı Lavare’dir. Romalılar’ın banyo sularına lavanta çiçeği serptikleri söylenir. Lavanta yağının da faydaları çoktur. Aromaterapilerinin kurucularından Rene Gattefosse, elini ciddi bir şekilde yaktığında lavanta yağı kullanılmış ve lavantanın tedavi edici özelliklerini bir şekilde keşfetmiştir. Lavanta mutfakta daha çok tatlılarda kullanılır.

Biberiye bitkisi, pembe-mor çiçekleri açtığında seyrine doyum olmayan biberiye, Akdeniz’e has bir bitkidir. Antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri vardır. Biberiyenin mutfaktaki kullanım alanı da çok geniştir. Güzel kokmasını istediğiniz her yemeğe, sosa koyabilirsiniz. Biberiyenin Latincesi, Rosmarinus’tur. Denizin çiy damlası anlamına gelir. Antik Çağ’da düzenlenen festivallerde biberiye bitkisi sadakat sembolü olarak değerlendirilmiş. Eski Yunan ve Roma’da çok sevilen bitki hafızalarını kuvvetlendirmek içinde kullanırlarmış.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104