Biz sizi koruyamıyoruz, başınızın çaresine bakın

Biliyorum şimdi bana, “Siz de hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz” diyeceksiniz ama yine de söylemek istiyorum. Aslında beğenip beğenmeme meselesi değil de ülkenin içinde bulunduğu tuhaf durumu gösterdiği için bu konuya değiniyorum.

Konu şu; Polis Genel Müdürlüğü, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, araçlardan hırsızlığa karşı dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Bu uyarıların son derece iyi niyetli yapıldığından hiç kuşkum yok ama bazen uyarılar, yapması gerektiğinin tam tersi etki yaratır, ya da yapılan açıklamadan çok farklı anlamlar çıkar.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Suç Önleme Hizmetleri’nin “Aracınızdan ayrılırken eşyalarınızı görünür şekilde koltuk üzerinde bırakmayınız. Kötü niyetli şahıslara karşı tedbirli olunuz” şeklinde uyarılarda bulundu. Hiç kusura bakmayın ama bu açıklamalar, “Biz baş edemiyoruz, siz başınızın çaresine bakın” der gibi bir şey anlatıyor.

Kesinlikle art niyetli birisi değilim, polisin çabasını küçümsemek gibi bir niyetim de yok, ama ben bir vatandaşım ve vatandaş olarak bu uyarıları okuduğumda, “polisin araçlara saldırılara karşı yetersiz kaldığı ya da çaresiz olduğu” algısı oluşuyor bende. İnsan polisin 8 maddelik uyarısını okuyunca, paniğe kapılıyor.

İsterseniz tedbirlere bir göz atalım.

“ -Aracınıza, hırsızlık olaylarına karşı bir önlem olarak alarm sistemi takınız.

-Arabanızın anahtarını, kısa süreli de olsa kesinlikle kontak üzerinde bırakmayınız. Yedek anahtarınız var ise, arabanızın torpido bölümü veya yolcu koltuklarının altına saklamayınız.

-Aracınızı park ederken araç tekerlekleri kaldırım yönüne gelecek şekilde çevirip, direksiyonu kilitleyiniz.

-Aracınızı park yasağının olmadığı aydınlatılmış caddelere veya oto parklara park ediniz.

-Aracınızın kapılarını, pencerelerini, bagajını ve tavan havalandırmasını kapatmayı unutmayınız.

-Aracınızdan indikten sonra kapıların kilitli, camların kapalı olup olmadığını tekrar kontrol ediniz.

-Aracınızın kimlik kartı, şasi numarasıdır. Bu numarayı güvenli bir yere kaydederek saklayınız.

-Aracınızdan ayrılırken cüzdan, çanta, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı yanınıza almayacaksınız, bagaja koyunuz. Çantanızı bagaja koyacaksanız, aracınızı park ettiğiniz yerde kötü niyetli olması muhtemel şahısların görebileceği şekilde yapmayınız.”
   Vatandaşlar, yukarıda okuduklarınızın çoğunu yapıyor zaten. Bunları yaptığı halde aracını koruyamıyor insanlar… Devlet veya güvenlik güçleri malımı korumayacak ve ben alarm sistemi takmak zorunda kalacağım. Alarm sistemi takmak bir dert, kullanmak başka bir dert... Alarm sistemine rağmen araçlara saldıran, çıkaracağı gürültüden korkmayan hırsızlar da var, sistemi susturmayı becerenler de...

Aracın kontak anahtarını üzerinde bırakan kim kaldı ki artık? Merak etmeyin bunu yapan kalmadı.

Hırsızlar, aydınlatılmış oto parklarda da yapacağını yapıyor ama birçok yerde insanlar otopark da bulamıyor, otopark da kentlerimizin önemli sorunlarındandır.

Aracımızın kapılarını, pencerelerini, bagajını ve tavan havalandırmasını kapatmayı unutmuyoruz ama bunları kapatmak fayda etmiyor ki...

Aracımızdan ayrılırken cüzdan, çanta, cep telefonu gibi değerli eşyalarımızı mecburen alıyoruz. Evet görüp de camımızı kıracakları bir şey de bırakmıyoruz aracın içinde, bazı şeyleri bagaja da koyuyoruz ama hırsızlar da hırsızdır, aptal değildir. Bagajda bir şey olabileceğini tahmin edip yine camları kırıyor, kilit sistemini devre dışı bırakıp, bagaja bakıyor.

Geçen hafta camını kırıp kapılarını açtıkları araçta hiçbir şey bulamadılar, çünkü çalınacak hiçbir şey yoktu.

Neden böyle oldu? Çünkü hırsızlar tahmin üzerine de camları kırıyor, torpido gözüne bakıyor, bagaja bakıyor, koltukların altını karıştırıyor… Siz açıkgözsünüz de hırsız mı aptal? Bazı hırsızların ise soyacakları aracı ve sahibini bir süre takibe aldığı da anlaşılıyor.

Önemli olan, bu hırsızların sokakta dolaşmasını engelleyebilmektir... Bu hırsızların bu cesareti bulamaması gerekmektedir. Devlet vatandaşının canını, malını koruyabiliyor mu, buna bakalım...

Polisin uyarılarını zaten vatandaşlar uygulamaya çalışıyor ama mesela Lefkoşa Mezarlığı’nda güpegündüz birbirinin kopyası birçok hırsızlık yapılırken yetkililer buna hiçbir tedbir alamazsa, hırsızlar dalga geçercesine işini yapıyorsa, biz tedbirleri uygulasak ne yazar, uygulamasak ne yazar? Bu uyarılar bize korumasız olduğumuzu hatırlatmaktan başka ne işe yarar ki?

YORUM EKLE