Booking.com online rezervasyon sitesi ve Türk pazarında yaşananlar

Üzerinden tam beş yıl geçmiş. Eski Celebrity Otel’e bağlı Chateau Lambousa Oteli şimdilerde ise Le Chateau Lambousa Hotel açılışını gerçekleştirmek için ile yola çıkmıştık.

Girne Amerikan Üniversitesi olarak; çok sistemli bir proje kapsamında renovasyon ve restorasyonunu üstlendiğimiz günlerden sonra tesisi tekrardan turizm camiasının hizmetine sunmayı başarmıştık.

Kolay olmadı, insanüstü bir gayret ve ekip çalışması ve organizasyon başarısı vardı. Tam on altı ay süren böylesine kapsamlı bir projeyi beklenenden daha kısa zamanda açmıştık.

Otel tekrardan günün çağdaş otelcilik standartlarına göre tasarlanmış ve Lapta halkının yeşiline ve mavisine tekrardan kavuşmuştu.

Oteli de o dönemlerde dünyanın önemli rezervasyon portalı olan “Booking.com”a dâhil etmiştik.Süreçler, zorluklar ve başarı.

Bu haftanın yazısını farklı bir açıdan ele alacağım “Booking.com “ meselesine getirmek istiyorum.

Özellikle, yaklaşık dört yıldır Türkiye’deki faaliyetleri sonlanan bu dünya devi otel rezervasyon sitesi, tekrardan Türkiye’deki otelleri kendi bünyesine alabilecek. Peki, geçen bu sürede neler yaşandı, neler oldu yazı içerisinde ele alacağım.

Kuzey Kıbrıs ve Booking.com

Şirket, Rumların yaptığı şikâyet üzerine, 1974 öncesinde Rum malı olan otel ve 74 sonrasında Rum malı araziler üzerine yapılan Kıbrıslı Türk tapulu otellerin, maalesef satışını yapmıyor.

Türk arazisi üzerinde olan Türk malı oteller Booking.com’a girebiliyor. Bunun için, tapu belgesi Türk malı olduğuna dair belge, bazen duruma göre, Rum otoritelerden de otelin veya yatırımın Türk oteli olduğuna kadar belge istenebiliyor. Daha sonra sizlere gönderdikleri taahhütnamelerin imzalanması ile iş bağlanıyor.

Bizler de Le Chateau Lambousa açılışından sonra oteli bu dünyanın rezervasyon zincirine katmayı başarmıştık çünkü toprak herkesçe de bilinen Türk toprağı idi.

Ancak, esas mesele diğer tesislerimizin de (en azından 74 sonrası inşa edilenler) için bu okyanusun içerisine dâhil edebilmenin yollarını aramaktan geçmektedir.

Rekabetin bu kadar çok zorlaştığı ve adaya turist gelişinin her geçen gün maliyetlerinin arttığı bu dönemlerde, yapılacak buna benzer hamleler, otelcilerimize çok ciddi anlamda yeni beklentilerin kapılarını aralayarak otellerinin oda rezervasyonu anlamında ellerini güçlendirecektir.

Siz sadece ay sonu booking üzerinden gelen rezervasyonların komisyonunu booking’4e ödüyorsunuz. Bir başka ayrıntı; booking sürekli aksiyon yapmanızı, hafta içi, hafta sonu, özel günlerde vereceğiniz komisyon payı gibi anlık hareketleri size rezervasyon olarak döndürebiliyor.

Hem o kazanıyor, hem de oteliniz. Acentelerin durumu ne oluyor peki? Rekabet dünyası, kim fazla misafiri otele gönderirse, kimin ödeme koşulları daha iyiyse hali ile onunla çalışıyorsunuz.

Misafir otele check-in yaptığı anda parasını alıyorsunuz ve otele canlı para girişi oluyor. Çok önemli bir ayrıntı. Garanti ve temiz para. Beklemek yok, anında hesabınıza toplam ücreti geçiriyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Ticari Markası olan “North Cyprus “ adı altında Rumlara karşı açtığımız ve İngiltere`de kazanılan davanın kurgusunun bir benzeri burada da uygulanabilir.

Dava neticesinde, “Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren otelcilerin iş yapma hakkını rekabet koşulları çerçevesinde ellerinden alınamaz” diye bir sonuç çıkmıştı.

Ayni kurgu booking.com aleyhine de getirilerek benzer bir adım atılmalıdır. Dava güçlü avukatlar tarafından savunulur ise kazanılması zor değil diye de bana gelen duyumlar arasında.

Bazı hamleleri başlattık ama devam etmesi, şimdiki hükümet edenlerin sorumluluğunda. Kolları sıvarlar ise bu anlamda elimizden gelen desteği, ülkemiz adına vermeye de hazırız.

Yasak mahkeme kararı ile kalkıyor

“Mahkemenin 500 bin TL teminat karşılığı “ Booking. com” yasağını kaldırma kararını herkes kendine göre yorumluyor.

Gerçek olan ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ‘Dijital kapitülasyon’ dediği sistemin 500 bin TL teminat yatırdıktan sonra yeniden faaliyete başlayacağıdır.

Mahkeme, Türkiye'deki faaliyetleri durdurulan online otel rezervasyon sitesi 'booking.com'un içeriğinin haksız rekabete yol açtığına, ancak tamamen kapatılmasına gerek olmadığına karar verdi. Site, 500 bin lira teminat yatırıp faaliyetine devam edebilecek.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, iki yıl önce 'booking.com' şirketinin, Türkiye'deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetlerinin tedbiren durdurulmasına karar vermişti.

4 yıldır devam eden davanın karar duruşmasına TÜRSAB ve davalı sitenin avukatları katıldı. Davayı karara bağlayan mahkeme, sitenin tamamen kapatılmasına gerek olmadığını, 500 bin lira teminat yatırılması halinde sitenin faaliyetlerine devam edebileceğine hükmetti.” (Turizm Gazetesi)

Booking.com digital pazarlamada bir dünya devi

Booking.com bildiğim kadarı ile iki yüz ülkede, son araştırmalarım 226 olarak gösteriyor, aktif olarak dünyayı dolaşan turistlere hizmet ediyor.

Dünya`da ülkeler arasında yapılan ikili anlaşmalara göre (Hollanda Merkez ve veya ikinci parti olan ülkede tesis edilen merkez ile, üçüncü parti dediğimiz turizm ürünleri ile yapılan anlaşmaları kapsamaktadır. (otel, motel, hostel, vs).

Oteller eğer ki belirlenen standart kıstasları yerine getirirler ise, (günlük ayrılan odalar, haftalık, aylık farklı oda tiplerine göre yapılan oda rezervasyon satışları üzerinden, gerçekleşen her geceleme başına otel ve booking arasındaki mutabık kalınan komisyon bazında verilen pay)dünyanın her yerinden otelinize rezervasyon alabilirsiniz demektir.

Peki, booking.com diğer ülkelerde nasıl çalışıyor? Aldığı her rezervasyon üzerinden o ülkeye kazanç vergisini yatırıyor mu? Diğer booking.com felsefesi ile benzer şekilde rezervasyon alan yirmiye yakın web sitesi nasıl çalışıyor? Ör Trivago, hotels.com, tripadvisor, Expedia, ve diğerleri? Hollanda ve rezervasyonların geçildiği ülkeler arasında ikili (çifte) vergilendirme anlaşmaları var ise bu kapatmalar doğru mu idi? Türkiye`de booking.com’un tekrardan vergi ödemesine gerek var mı? vs gibi sorular da aklıma gelmiyor değil açıkçası.

En belirgini olan booking.com ve diğerleri ile ilgili Avrupa Birliği nezdinde özellikle AB ülkeleri içerisinde, buna benzer internet sitelerinin haksız rekabet, ve monopol oluşturdukları gerekçe gösterilerek ciddi davalar açılmış, ve bu davalar booking.com aleyhine sonuçlanmıştı.

Sıkça bahsedilen “en ucuz fiyat “kelimesinin önüne geçilerek, bunun gibi kelimelerin, slogan, motto, adına ne derseniz deyin kullanılmasının önüne geçilmişti. Türkiye’de ise dava haksız rekabet üzerine değil, vergi kaçırma felsefesi üzerine kurulmuş.

18 Ekim 2019 tarihli mahkeme kararı

Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan booking.com'a Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) açtığı "Haksız rekabetin tespiti" davasında karar çıktı. Mahkeme davayı kabul ederek booking.com'un haksız rekabet oluşturduğuna karar verdi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki dava bugün karara bağlandı. Mahkeme, booking.com'un haksız oluşturduğunu belirtti.

Davalı booking.com sözleşmelerdeki aykırılıkları giderirse ve 500 bin TL teminat öderse ve "en iyi fiyat" ibaresini kaldırırsa booking.com faaliyetine devam edecek.

Bu karar gerçekten booking.com için sahilde bir kum tanesi. The Priceline Group (Nasdaq, PCLN) iştiraki olan booking.com dünya genelinde oda rezervasyonu yapmaya imkan sağlayan bir oda kiralama servisidir.

İlk önceleri 1996 yılında küçük butik otellere hizmet vermek amacı ile yapılmış bu portal veya platform, bu günlerde kırktan fazla dilde ve iki milyona yakın (bir milyon sekiz yüz kırk bin) konaklama tesisi ile bu anlamda tartışmasız bu dünyanın lideri konumundadır.

2018 yılında şirketin geliri 14,527 milyar Amerikan Doları olarak açıklanmıştır. (wikipedia).Şirket içi markaları ise hepimizin yakından tanıdığı Agoda.com, priceline.com, cheapflights.com, rentalcars.com gibi şirketleri de kendi bünyesinde barındırmaktadır.

Turizm dolu günler bizimle olsun.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75