Bu çağda YSK, TV'leri kararttı

Bir yerel seçimi daha geride bıraktık, sizlere sonuçlarla ilgili değerlendirme yapmak isterdik ama biz bugün Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) “ekran karartma” konusuna değinmek istiyoruz.

21’inci Yüzyıl’dayız, çağ iletişim çağı, hiçbir şeyin gizlenemeyeceği, geciktirilemeyeceği bir çağda yaşıyoruz…

Hal böyleyken seçimle ilgili yasalarımız, bazı yasaklar dayatıyor...

Yüksek Seçim Kurulu, “Benim söylediğim saatten önce sonuç veremezsiniz” diyor.

Bize göre hiçbir zaman “sonuç açıklama yasağı” olmamalı ama hade yarım saat, hade 45 dakika ama fazlası abartılı…

Sonuçları herkes biliyor, internetten yayın yapan arkadaşlarımız var, internet TV’ler facebook’tan herkese ulaşıyor, sonuçları veriyor, YSK’nin web sitesinden, BRT’nin web sitesinden sonuçlar yayınlanıyor, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) sonuçları veriyor ama televizyonlar vermeyecek?

Neden yasak yalnızca televizyonlara?

Televizyon kanallarından üçü hariç, YSK tümünü kararttı...

Televizyon kanallarının o kadar hazırlık yaptığı, konuklar ayarladığı, tam kadro çalıştığı, izleyiciye güzel şeyler sunmak, fark yaratmak için uğraştığı böyle önemli günde sonuç vermişler diye televizyonların yayını durduruluyor.

Soruluyor, “Karartılan televizyonlar ne zaman yayına başlayacak?” diye.

Cevap; “YSK ne zaman karar verirse o zaman, çünkü televizyonlar suçlu, yasağa uymadı...”

Televizyonlardan birisi yasağı delince, diğerleri de geri kalmamak için sonuç vermeye başladı ve sonuç yayınlayanların tümü de karardı…

Toplumdan, izleyiciden gelen baskı, sosyal medyadaki yayınların baskısı ve habercilik dürtüsü ile sonuç veren televizyonlar cezalandırıldı.

Evet ortada bir yasak var, doğrudur ama bu yasağın mantığı yoktur ve inisiyatif kullanılarak hafifletilebilirdi...

En azından geçmiş yıllarda olduğu gibi kanallar uyarılabilir, ondan sonra gereği yapılırdı.

YSK, televizyon kanallarının üzerinde güç gösterisi yaptı.

“Kurallarımıza uymazsanız, bedeline katlanırsınız” diyerek, kanalları karartan YSK, kanallar sanki utanılacak bir şey yapmış iması yarattı.

Türkiye, “sonuç yayınlama yasağını” bir saat öne çekmiş, 18.45’te sonuç verilmesine izin vermişken, KKTC televizyonları saat 20.00’yi beklemek zorunda kaldı.

Gerçekten üzüntü verici...

İzleyicilere daha süratli haber vermek, çağın gereklerini yerine getirmek için uğraşan televizyonların, aşağılık bir iş yapmış gibi karartılması hiç şık durmadı…

Kapatılmayan 3 televizyon kanallarındaki arkadaşlar bile buna sevinmedi ve bu çağda böyle kararlar alınmış olmasını eleştirdiler.

Hatta internetten yayın yapan arkadaşlarımız da YSK’nın kararını kınadı...

Yani YSK’nın kararı kimseyi memnun etmedi, hiç kimse YSK’ya “bravo” demedi, tam tersine herkes bu yanlış kararı kınadı...

Tüm dünya teknolojinin nimetlerini kullanırken, biz KKTC’de televizyon ekranı kapatıyoruz ve bunu da “iş yapıyormuş” gibi gösteriyoruz.

Her seçim dönemi bu tür sorunlar yaşanıyor, gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı ve böyle önemli günlerde YSK, “ekran karatma” gibi çağdışı işlerle uğraşmamalı.

Bu arada yerel seçim sonuçlarının halkımıza hayırlı olmasını dileriz.

YORUM EKLE