Bu rant kime?

Turizm Bakanlığı’nın çevre yan koluyla ilgili somut adımlar atmadığıyla ilgili hep eleştiredurmuşumdur.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın hep turizm kanadı çalışmış, Bakan Fikri Ataoğlu çevre bakanı olduğunu hep göz ardı etmişti.

Şimdi sulak alanlarla ilgili çıkan tüzükle çevreye de eğilmesi öncelikle bende şaşkınlık yaratmıştı. Tüzüğün içeriği tartışılmaya başlayınca bunun altından maalesef hoş olmayan kokular çıkmaya başladı.

KIBRIS gazetesine konuşan çevre örgütleri bu tüzükle sulak alanların mahvolacağı değerlendirmesi yapıyorlar.

Yeni tüzükle sulak alanların yanı başlarının yapılaştırmaya açılma ortamının yaratılması örgütlerin en büyük endişesi konumuna geldi.

Maalesef ben örgütlerden biraz daha ileri giderek bu tüzüğün bazı kişilerin yasadışı yapılarına yasallık kazandırmak için çıkartıldığını iddia edeceğim.

Tüzüğün hayat bulmasıyla birlikte bu iddianın altını dolduran gerekçeler ve ilişkiler Mağusa’da dolaşmaya başladı bile.

Bakan Fikri Ataoğlu’nu ciddi bir şekilde zan altına koyacak bu iddialar yavaş yavaş gün ışığına çıkıp somut bir şekilde tartışılacaktır.

Yeni tüzüğü tek başına incelediğinizde ne güzel önlemler alınmış yanılgısına düşmeniz kaçınılmazdır. Ama eski ile yeni tüzüğü kıyasladığınızda sulak alanlardaki yapılaşmanın önündeki engelin kaldırıldığını görebilirsiniz.

Sulak alanlar tek bir alan olarak değerlendirilme yerine yeni tüzüğe göre üç çembere bölünmüş. Yüksek, orta ve düşük kuruma alanı olarak sınıflandırılırken, koruma adına bazı önlemler birçok maddeye bölünerek süslenerek çoğaltılıp aktarıldı.

Ancak en önemli koruma maddesi, sulak alanların 100 metre yakınına inşaat yapılamayacak maddesi sulak alanların korunmasıyla ilgili maddenin altından çıkartıldı.

Gözümden kaçmış olmasın diye defalarca incelememe rağmen maalesef yaratılan birçok koruma maddesi kalabalığında esas olan gözden kaçırılmaya çalışıldığı tespitini yapmam acı verdi.

Sulak alanları yeni yapılaşmaya açmak belki de ilerinin bir hedefidir, ancak yapılan sınıflandırmayla ilk etapta Mağusa’daki yasadışı olan 3 yapıya yasallık kazandırılmaya çalışıldığı iddialarını güçlendiren bir süreç yaşıyoruz

Bakan Fikri Ataoğlu, kendi seçim bölgesindeki kamusal bir çıkar yerine birkaç kişiyi memnun etmeyi mi seçti? Yoksa kırmaktan kaçındığı birileri mi bunu istedi? İnanmak istemiyorum ama belirtiler pek de lehine görünmüyor.

Sulak alan bitişiğinde inşa edilen mandıralar, cafe&barlar ve konutların hangileri için bu kıyağın geçildiği sorusunun yanıtı elbet ortaya çıkacaktır. Bakanlık yetkilileri “sulak alanlar koruma altına alındı” şovunu erken yaptılar, ama rantı gizlemeyi başaramadılar.

Yoksa öyle bir çıkar ilişkileri var ki, en dikkatli ve etkili örgütlerin bulunduğu çevreyle ilgili böyle bir hareketin gözden kaçırılamayacağını tahmin edemezsiniz.

Tüzüğü eskisiyle kıyaslamadan değerlendiren Bakanlar Kurulu’nun diğer üyeleri de “evet” dedikleri bu değişimin yani doğal alanların mahvedilmesinin mimarı olmaktan kurtulamazlar. Tüm kabine üyelerinin bu tüzüğü yeniden tartışması gerektiği düşüncesindeyim. Görüşün ve ekonomik krize çare üretmek için yaptığınız bakanlar kurulu toplantılarında rant sağlama derdinde olduğunuz algısını yıkın.

 

**

Bir de temizleyecekler şovu!

 

Yani yukarıda koruma alanından çıkartılıp yapılaşmanın önünün açıldığı alanları temizleyecek bu ayıbın ortakları ve farkında olmadan bu sürecin içinde olanlar.

Bakanlık, Mağusa Belediyesi, Kaymakamlık, DAÜ ve MAKAMER işbirliğinde Ayluka göledini temizleme kampanyası düzenleniyor.

“Haydi sen de katıl” sloganıyla tanıtımı yapılan etkinlikte, Ayluka göledinin koruma zincirini kıranlar neyi temizleyecekler anlayamadım.

Birilerine rant sağlamayı örtmenin bir kılıf mı temizlik kampanyası diye kendime sormaktan alıkoyamıyorum.

Ayıplar olsun size…

 

 

 

YORUM EKLE